1. Co to takiego EBOLA
Gorączka krwotoczna wywołana przez wirus EBOLA, opisana w roku 1976. Odkryta w Zairze, gdzie podczas epidemii zmarło 280 na 316 zarażonych. Naturalnym rezerwuarem wirusa EBOLA, który odpowiada za tę gorączkę krwotoczną, są prawdopodobnie gryzonie i małpy Saba. Wirus występuje zazwyczaj w środowiskach tropikalnych. Jednak przypadki zachorowań odnotowano w Europie, Azji i Ameryce Północnej.
2. Jak rozpoznać zakażenie wirusem?
Początkowo objawy przypominają grypę. Ból głowy, mięśni, trudności w oddychaniu oraz ogólne osłabienie. Potem dochodzi osłabienie fizyczne, bóle brzucha, biegunka, wymioty. W najgorszej z faz pojawiają się krwotoki wewnętrzne oraz zewnętrzne.
3. Epidemia jest blisko?
W Europie taka epidemia jest teoretycznie możliwa jednak praktycznie mało prawdopodobna, a jej prawdopodobieństwo jest bliskie zeru. Zakażenie wymaga bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną. W Europie jak i Polsce osoba zakażona byłaby w trybie natychmiastowym odizolowana od reszty społeczeństwa. Uspokajamy was, apokalipsa jest niemożliwa.
4. Jak się mogę zarazić?
Zarażenie wirusem następuje przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. W szczególności z jej płynami ustrojowymi, głównie krwią. Ewentualnie śliną bądź odchodami. By doszło do takowego zakażenia naskórek musi być uszkodzony.
5. Wirusa można zabić
Służba Zdrowia w Afryce Zachodniej regionie najbardziej zakażonym dezynfekuje środowisko w którym przebywał chory zwykłym wybielaczem. Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom dodaje jednak, że wirusa może zabić każdy inny środek chemiczny.
Zobacz też: EBOLA zbliża się do Polski! Jakie są objawy groźnego wirusa? Sprawdź, czy nie jesteś chory!
6. Wirus nie przeżyje w otwartym środowisku
Wirus musi mieć żywiciela żeby przetrwać. W Afryce rezerwuarem wirusa są prawdopodobnie nietoperze owocożerne, a u nas ich nie ma. Ponadto wirus jest niezwykle wrażliwy na środki dezynfekujące oraz zmiany w środowisku. Łatwo ginie na skutek działania między innymi mydła.
7. Żyje do 6 dni
Z badań jakie przeprowadziło Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom wynika, że wirus potrafi przeżyć 6 dni. Jednak naukowcy w laboratorium odwzorowali idealnie warunki środowiskowe wirusa. W mniej przyjaznych okolicznościach EBOLA ginie znacznie szybciej.
8. Czy istnieje lek na EBOLĘ?
Nie! Nie ma leków ani szczepionek przeciwko EBOLI. Leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów choroby.
9. Chory w Polsce, co się wtedy dzieje?
Według prawa chory trafia do szpitala pod kwarantannę, a wszystkie osoby, które miały z nim kontakt pod obserwację. W Polsce istnieją oddziały zakaźne, gdzie zapewnia się pełne bezpieczeństwo dla otoczenia, gdyby taki chory się pojawił. Potwierdzenie choroby jest możliwe w laboratorium Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.
10. Byłem w Afryce, mam się zbadać?
Jeśli byłeś w ostatnim czasie w Afryce i po przeczytaniu tekstu chcesz się upewnić, że jesteś w 100% zdrowy nie zwlekaj. Według Głównego Instytutu Sanitarnego osoba, która wróciła z kraju gdzie odnotowano przypadki EBOLI czuje się lekko osłabiona powinna zgłosić się na pogotowie. Kwarantanna nie jest potrzebna jednak osoba taka musi monitorować swój stan zdrowia.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail