Pomysł Joanny Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego jest prosty, choć wykorzystuje najnowocześniejszą technologię, jaką jest operowanie nanowłóknami, czyli strukturami tworzonymi celowo z atomów i cząsteczek. Metoda polega na dostarczaniu leku bezpośrednio do zmienionych nowotworowo komórek trzustki, zamiast, jak dotąd, wprowadzać go kroplówką do krwiobiegu.
Nanotechnologia przeciw rakowi
Autorka bezinwazyjnej metody dostarczania leku do komórek nowotworowych, założyła, że lek będzie można aplikować, wszywając chirurgicznie w miejsca dotknięte nowotworem, ulegające biodegradacji włókna zawierające nanocząsteczki złota połączone z cząsteczkami leku. Dzięki nowatorskiej metodzie Joanny lek nie tylko trafiałby szybko do komórek nowotworowych chorej trzustki, ale i ominął komórki, które w trakcie stosowanych dotychczas chemioterapii są niepotrzebnie niszczone, co bardzo osłabia organizm.
Wymarzona współpraca z Instytutem
Wiedzę niezbędną do opracowania nowatorskiej metody leczenia raka trzustki Joanna Jurek zdobywała na dodatkowych zajęciach w liceum, wykładach uniwersyteckich oraz na stażu naukowym, odbytym na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Dziewczyna marzy o tym, aby wymyślona przez nią metoda pomagała chorym. Dlatego objęcie jej opieką naukową przez Instytut Onkologii w Warszawie, co stało się możliwe dzięki prośbie ministra zdrowia, uważa za ważniejsze od wyróżnień, jakie w związku z opracowaną przez siebie metodą uzyskała w międzynarodowych konkursach naukowych.
Joanna Jurek za swój innowacyjny projekt otrzymała główną nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Naukowym E(x)plory 2014 w Gdyni, a w konkursie dla młodych naukowców Intel ISEF w USA zdobyła IV miejsce. Młoda wynalazczyni jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim i stypendystką marszałka województwa łódzkiego.