2 miliony cukrzyków nie dostanie leku

2013-05-24 4:50

Najpierw resort zdrowia próbował przekonywać chorych, że nie refunduje analogów insulin i leków inkretynowych w trosce o chorych. Bo te powodują raka. Teraz, kiedy ten argument został obalony, ministerstwo nadal nie chce leczyć chorych skutecznymi lekami. Diabetycy rozważają zaskarżenie polskiego rządu do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu.

Na nowe leki czekali chorzy z typem 2 cukrzycy. Jest to ogromna, ponad 2-milionowa grupa pacjentów. Walczą bez sukcesu o refundację insulin długo działających od kilku lat, ale przy okazji majowych zmian na liście liczyli, że teraz się uda.

>>> Bartosz Arłukowicz grabarzem darmowej służby zdrowia! Minister chce, żeby pacjenci dopłacali za leczenie

W połowie marca tego roku Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych wydała przecież pozytywną opinię na temat opłacalności leczenia analogami insulin. Niestety, chorzy znowu ich nie dostaną.

"W naszym leczeniu pomija się nowoczesne, wysoce skuteczne leki, jakimi są długo działające analogi insulin oraz leki inkretynowe, w Europie będące już od dawna standardem, a nie luksusem" - napisał do ministra zdrowia Andrzej Bauman, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Chorych na cukrzycę nie stać na leki

Przez dziesięć lat takich listów nazbierało się kilkadziesiąt. Ale ministerstwo nie odpowiada. - Ignoruje się nas. 2 lata temu minister Arłukowicz osobiście obiecał mi spotkanie. Ale do tej pory nie znalazł czasu. Dojrzewamy do tego, by zaskarżyć Ministerstwo Zdrowia i nasz rząd do Trybunału Konstytucyjnego w Strasburgu. W Polsce nie mamy już z kim rozmawiać - mówi Bauman.

Chorzy czekają cierpliwie. Ci, którzy mają pieniądze, kupują leki. Jedno opakowanie kosztuje ponad 200 zł. Wystarcza na miesiąc. To duży wydatek, bo przy cukrzycy są inne schorzenia i potrzeba więcej medykamentów. Irena Klimczewska kupowała przez jakiś czas leki, ale będzie musiała wrócić do dawnego leczenia. - Ceny przekraczają możliwości emerytki - mówi pani Irena.

A przecież nowoczesna terapia w sumie może być tańsza. - Analogi długo działające dają znacznie mniejszy przyrost masy ciała oraz zdecydowanie mniejsze ryzyko niedocukrzeń. Ponadto chorzy leczeni tego typu insulinami mają bardziej stabilny poziom cukru - mówi dr hab. Grzegorz Dzido z kliniki chorób wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Chorzy wciąż mają nadzieję, że być może kolejna lista refundacyjna rozwiąże problem. - W 2012 roku ministerstwo zaoszczędziło około pół miliarda złotych na ograniczeniu refundacji terapii cukrzycy, głównie pasków do glukometrów i insulin. Skoro już postanowiono zaoszczędzić na nas tak ogromną kwotę, to powinna ona być przeznaczona na finansowanie nowoczesnych terapii - dodaje Bauman.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają