Na niedzielę 13 grudnia 2015 roku zaplanowano wiele wydarzeń związanych z upamiętnieniem 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. IPN apeluje o zapalenie 13 grudnia o 19.30 w oknach domów, urzędów i instytucji świec będących symbolem pamięci o wydarzeniach stanu wojennego. Kampania społeczna Instytutu nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków wykonali w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. m.in. papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan. Akcję objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda.
- Powiedział on, że ten płomień milionów świec jest znakiem tego, iż światła wolności nie uda się ugasić. Jak co roku 13 grudnia będziemy pamiętać o stanie wojennym i jego ofiarach, o tej wielkie polskiej nadziei, która wówczas została przekreślona jak się na szczęście okazało nie na zawsze. Pamiętamy również o ogromnej solidarności, jakiej wówczas doświadczyliśmy - słowa prezesa IPN Łukasza Kamińskiego przytacza PAP.
13 grudnia na Facebooku możecie zauważyć, że niektórzy z waszych znajomych ozdobią swoje zdjęcia profilowe fotografią świecy. To również będzie część akcji "Zapal światło wolności", do której zachęca IPN.
Na 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zaplanowano też wiele innych wydarzeń. 13 grudnia na Krakowskim Przedmieściu zostanie otwarta plenerowa wystawa "Ofiary stanu wojennego" przybliżająca m.in. sylwetki 56 ofiar tego okresu. Będzie ona również wyświetlana na witrynie Przystanku Historia IPN przy ul. Marszałkowskiej.
W tym samym miejscu wieczorem 13 grudnia po zapaleniu symbolicznego Światła Wolności odbędzie się spektakl muzyczny "Świat nieprzerwany", podczas którego wystąpi Piotr Kajetan Matczuk z zespołem "Piramidy". Jak zapowiadają organizatorzy będzie to "muzyczna, rockowa historia świata XX i XXI w. przeplatana recytacjami w wykonaniu aktora Wojciecha Wysockiego". Podczas spektaklu zabrzmią wiersze Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Stanisława Barańczaka.
Na ulicach Warszawy pojawi się zabytkowy Ikarus, który przejedzie obok miejsc związanych ze stanem wojennym tj. areszt na ul. Rakowieckiej, siedziba NSZZ "Solidraność" Regionu Mazowsze przy u. Mokotowskiej czy Komenda Stołeczna MO w Pałacu Mostowskich. Pasażerowie będą mogli posłuchać piosenek z tamtego czasu, opowieści świadków i historyków – prof. Antoniego Dudka, Andrzeja Friszke i Andrzeja Paczkowskiego oraz dr. Tadeusza Ruzikowskiego. Ostatnim kursem będzie można dojechać na spektakl muzyczny do Przystanku Historia.