W pokazie uczestniczyli m.in. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz prezydent Bronisław Komorowski oraz zagraniczni goście, z Barackiem Obamą na czele.
"Taniec Wolności" - 40-minutowe widowisko, upamiętniające 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów, przyciągnęło na Podzamcze ok 12 tys. Warszawiaków.
Niezywkły pokaz odwoływał się nie tylko do historii Polski, ale również do emocji, jakie towarzyszyły Polakom od 1945 r. do dzisiaj.
Multimedialne widowisko zostało podzielone na trzy części - "Zniewolenie", "Walka" i "Zwycięstwo". Na ogromnym ekranie wyświetlano archiwalne materiały dokumentalne, obrazujące najważniejsze wydarzenia z czasów powojennej Polski. Szczególną oprawę nadały widowisku grypy rekonstrukcyjne, które odwtorzyły trzy przełomowe dla kraju momenty: demonstracje z Gdyni 1970, strajk w kopalni "Wujek" w 1981 roku oraz pierwsze częściowo wolne wybory w 1989 r.
Zobacz: Obama w Polsce - memy. Wybierz najlepsze. GŁOSUJ!
Tłumy widzów usłyszały również "Balladę o Janku Wiśniewskim", opisującą zastrzelenie w Gdyni 1970 r. Zbyszka Godlewskiego. Największe emocje wywołało jednak przypomnienie momentu wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Reżyserem widowiska był Bolesław Pawica. Fantazyjnie wirujące fontanny podświetlono głównie barwami biało-czerwonymi, ale pojawiał się także kolor niebieski, nawiązujący do rewolucji francuskiej.
Spektakl zakończono pokazem fajerwerków, któremu towarzyszyła piosenka Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat".
ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail