Środki chemiczne potrafią zniszczyć kamień nagrobny, ale producentom nie przeszkadza to w reklamowaniu swoich produktów. Nie każdy wie, że sposób czyszczenia zależy od rodzaju kamienia, z którego wykonany jest grób.
Najbardziej delikatny i kruchy (także trudny do wyczyszczenia) jest piaskowiec. Temu rodzajowi kamienia najlepiej służy zwykła woda bez chemikaliów!
Właściciele zakładów kamieniarskich zgodnie twierdzą, że o groby należy dbać przez cały rok, a nie tylko w przeddzień Święta Zamarłych. Groby należy konserwować przynajmniej 2 razy w roku – przed okresem zimowym (zabezpieczy je przed pękaniem) i letnim– to bardzo ułatwia dbanie o pomniki.
Czytaj też: Teresa Banach: Dzięki wam mój syn będzie miał piękny grób
Sposób czyszczenia i konserwacji nagrobka zależny jest od stanu nagrobka i rodzaju kamienia z jakiego jest wykonany. Materiał z którego najczęściej wykonywane są płyty to lastryko i granit, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty, dostosowane do określonego kamienia.
Sposoby na czysty grób - co robić, a czego nie wolno!
Noże czy szczotka ryżowa absolutnie zabronione! Lastryko gładkie nie toleruje ostrych narzędzi. Co najwyżej pozostaną po nich ślady. Można za to stosować preparaty chemiczne. Należy jednak pamiętać o ich dokładnym spłukaniu. Zatem metoda pierwsza to mycie grobu wodą z odrobiną środka czyszczącego.
Woskowanie - to dobry pomysł na przedłużenie świeżości i czystości płyty nagrobnej. Dzięki zabezpieczeniu lastryko woskiem brud wchłania się wolniej.
Zobacz: Bartek Waśniewski zadbał o grób Madzi i odleciał do Anglii
Nie natłuszczaj! W przypadku powierzchni nagrobków granitowych jest to zabronione, ponieważ kamień musi "oddychać". Granitu nie pastujemy też, bo do powierzchni przylepia się brud i kurz, które potem trzeba dosłownie ścierać szpachelką. Granit można czyścić tylko gorącą wodą z bardzo delikatnymi środkami, np. zmiękczaczami używanymi do prania delikatnych tkanin lub po prostu płynu do mycia naczyń. Można go również od czasu do czasu zmyć zwykłym octem. W ten sposób kamień na jakiś czas „odżyje”.
10 domowych sposobów na wyczyszczenie grobu
1. Umyj grób ciepłą wodą, pozwól nasiąknąć wszystkim zabrudzeniom, a następnie wyczyść kamień szmatką. Jeśli używasz środka czyszczącego pamiętaj, że musi on być delikatny i odpowiednio przystosowany do kamienia, z którego wykonany jest grób.
2. Plama z wosku? Przygotuj skrobaczkę, rękawiczki gumowe, chlorek metylenu, sok z cytryny, szczotkę, ściereczki. Bardzo delikatnie zeskrob wosk (nie porysuj kamienia!). Następnie wylej małą ilość chlorku metylenu na plamę. Przy pomocy szczotki przeczyść polane miejsce, a następnie usuń chlorek szmatką. Na koniec wylej sok z cytryny na plamę i znowu zetrzyj. Pamiętaj, by wszystko to robić w rękawiczkach, by nie zniszczyć dłoni!
3. Sok z cytryny dobry na wszystko! Zanim użyjesz detergentu spróbuj właśnie soku - wylewasz na plamę, przecierasz, odczekujesz i spłukujesz!
Przeczytaj: Krzysztof Szwagrzyk: Każdy musi mieć grób
4. Jak pozbyć się rdzy? Zmieszaj sodę oczyszczoną z wodą utlenioną, tak, aby zrobiła się gęsta pasta. Następnie połóż pastę na grób i wcieraj ją w rdzawą plamę za pomocą szczoteczki. Po usunięciu rdzawych plam należy umyć marmurowy nagrobek ciepłą wodą, a następnie wytrzeć do sucha szmatką. Po zastosowaniu jakiegokolwiek środka czyszczącego marmur należy zakonserwować specjalnymi preparatami na bazie wosku albo żywicy.
5. Boisz się porysować grobu? Jeśli na grobie pojawił się mech lub wylany ze świecy wosk możesz go odskrobać. Użyj do tego drewna! To zmniejszy ryzyko porysowania powierzchni grobu.