5 sposobów na ochronę polskiej przyrody

i

Autor: Materiały prasowe

PGE dba o naturę

5 sposobów na ochronę polskiej przyrody

2023-02-23 0:05 Materiał sponsorowany

Grupa PGE, polski gigant energetyczny, bardzo angażuje się w ochronę dzikiej, polskiej przyrody. Współpracuje z parkami narodowymi, sadzi drzewa – tylko w ubiegłym roku nasadziła ich prawie 70 tys. – pomaga chronić bociany białe i czarne, sokoły wędrowne czy sowy. Spółka troszczy się także o czyste powietrze, inwestując w zero emisyjną energetykę.

1. Gniazda dla bocianów

2022 r. powstało 787 specjalnych platform do gniazdowania bocianów. Zostały zamontowane przez PGE ponad liniami energetycznymi. W sumie na terenie dystrybucyjnym Grupy PGE jest ich już 28 tys. Grupa PGE pomaga również ornitologom w monitorowaniu tras przelotu tych ptaków poprzez obrączkowanie młodych osobników. W ubiegłym roku zaobrączkowano ich 866 w 330 gniazdach. 10 bocianów zostało wyposażonych w urządzenia GPS. Pokażą one trasy ich migracji oraz aktualną lokalizację.

5 sposobów na ochronę polskiej przyrody

i

Autor: Materiały prasowe

2. Ochrona sokoła wędrownego

Bociany to nie jedyne ptaki, w ochronę których angażuje się Grupa PGE. Spółka energetyczna współpracuje ze stowarzyszeniami i fundacjami, które zajmują się ochroną ptaków. Jedną z takich organizacji jest Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, które wspiera działania związane z odnowieniem gatunku sokoła wędrownego w Polsce. W 2022 roku z gniazd obecnych na czterech kominach w zakładach Grupy PGE wyfrunęło 14 młodych sokołów: 3 w Dolnej Odrze, 4 w Bełchatowie, 3 w Toruniu oraz 4 w Gdyni.

5 sposobów na ochronę polskiej przyrody

i

Autor: Materiały prasowe

3. Poprawa jakości powietrza

- PGE dba o środowisko nie tylko zmieniając polską energetykę w zero i niskoemisyjną, ale też wspierając instytucje i organizacje w ich działaniach na rzecz ochrony przyrody. W 2022 roku zrealizowaliśmy rekordową liczbę – ponad 50 projektów pro środowiskowych – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Flagowym projektem środowiskowym PGE jest prowadzony od ponad 23 lat program „Lasy Pełne Energii”. Jego celem jest m.in. poprawa jakości powietrza i odbudowa drzewostanu w polskich lasach. W 2022 roku zasadzono 67,5 tysiąca drzew w 19 lokalizacjach na terenie 11 województw. W nasadzeniach wzięło udział 1500 wolontariuszy.

5 sposobów na ochronę polskiej przyrody

i

Autor: Materiały prasowe

4. Współpraca z parkami narodowymi

Grupa PGE współpracuje z sześcioma parkami narodowymi. W ubiegłym roku wsparła 50 projektów: edukacyjne dla dzieci, młodzieży i seniorów oraz cztery projekty naukowo-badawcze. Przy wsparciu PGE zrewitalizowane zostały cztery ścieżki edukacyjne w parkach narodowych oraz zainstalowano trzy instalacje fotowoltaiczne – dwie w Biebrzańskim Parku Narodowym i jedną w Świętokrzyskim Parku Narodowym.

Kampinoski Park Narodowy zakupił dziesięć fotopułapek, które rejestrują nagrania video i fotografie zwierząt w dzikich zakątkach puszczy. Zakup pozwolił m.in. zbadać liczebność wybranych gatunków ssaków, ich wiek, płeć i kondycję. Wybrane nagrania są na bieżąco udostępniane na portalach społecznościowych parku oraz Grupy PGE.

Biebrzański Park Narodowy wspólnie z PGE realizował w 2022 r. działania w myśl hasła „Różnorodność biologiczna wokół nas”. W ten sposób podkreślono ogromną rolę obszarów wodno-błotnych dla przyrody i człowieka. PGE wsparła również projekt monitoringu ptaków lęgowych ekosystemów nieleśnych w tym parku. Trzykrotnie liczono ptaki w okresie lęgowym. PGE sfinansowała również budowę sztucznej platformy gniazdowej dla bociana czarnego w Biebrzańskim Parku Narodowym.

W Świętokrzyskim Parku Narodowym zrealizowano m.in. warsztaty i plener fotograficzny dla pasjonatów fotografii z całej Polski. Park zorganizował również dwa konkursy, w których nagrody ufundowała Fundacja PGE.

Roztoczański Park Narodowy, ze wsparciem PGE, zrealizował wiosną projekt badawczy pn. „Sowy Roztoczańskich lasów, rozłogów i wsi”. Chodziło o zdobycie informacji na temat stanu zachowania rzadkich gatunków sów bytujących w parku i jego okolicach. PGE sfinansowała także modernizację ścieżki edukacyjnej na Piaseczną Górę.

Na Roztoczu pracowali także wolontariusze, którzy pomagali ochronić lokalną florę i faunę oraz obserwowali sowy.

W Wigierskim Parku Narodowym, dzięki Fundacji PGE, niemal 1000 osób wzięło udział w blisko 40 spotkaniach zachęcających do obcowania z przyrodą.

Słowiński Park Narodowy, przy pomocy PGE, zorganizował międzynarodową konferencję naukową.  

5 sposobów na ochronę polskiej przyrody

i

Autor: Materiały prasowe

5. Wsparcie Ligi Ochrony Przyrody

W realizowanych projektach PGE kładzie nacisk na zaangażowanie pracowników Grupy. Biorą oni udział m.in. w organizacji projektów środowiskowych i akcjach sadzenia drzew.

W październiku 2022 r. na PGE Narodowym odbyła się organizowana wspólnie z LOP konferencja popularnonaukowa pt. „Ochrona ptaków na terenach zurbanizowanych”, poświęcona m.in. dobrym praktykom w ochronie ptaków oraz wpływowi farm fotowoltaicznych i farm wiatrowych na ptaki oraz przyrodę.

Partnerem materiału jest PGE Polska Grupa Energetyczna

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają