1. NOWOCZESNE TECHNOLOGIE
TAURON wprowadza je do swoich zakładów, by chronić środowisko. Np. nowy blok Elektrowni Jaworzno III o mocy 910 MW, który zostanie oddany do użytku w 2019 r., będzie przystosowany do spełnienia restrykcyjnych norm z zakresu ochrony środowiska. Między innymi znacznie zostanie ograniczona emisja dwutlenku węgla (o dwa miliony ton CO2).
2. MILIONY NA WALKĘ Z NISKĄ EMISJĄ
TAURON podpisał umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o dofinansowanie ośmiu projektów, m.in. Programu Likwidacji Niskiej Emisji (PLNE). Celem programu jest likwidacja emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach, a w konsekwencji poprawa jakości powietrza w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Projekt ma przynieść zmniejszenie emisji CO2 o ok. 50 tys. ton rocznie, a pyłów zawieszonych o ok. 250 ton.
3. PRZYŁĄCZENIE DO SIECI CIEPŁOWNICZEJ
Ciepło sieciowe jest najtańszym i jednocześnie najbardziej przyjaznym dla środowiska sposobem ogrzewania mieszkań i domów w mieście. Do końca 2022 r. TAURON Ciepło zamierza inwestować w rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczej oraz przyłączanie do niej odbiorców, którzy dziś korzystają z przydomowych pieców i kotłowni. Chodzi o ok. 1300 budynków w Będzinie, Chorzowie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Sosnowcu, Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach.
4. WYMIANA STARYCH URZĄDZEŃ GRZEWCZYCH
TAURON prowadzi program pod nazwą „Oddychaj powietrzem". Firma m.in. zachęca posiadaczy przestarzałych, zatruwających środowisko pieców do ich wymiany na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Przy zakupie w TAURONIE kotła gazowego lub na ekogroszek klienci mogą liczyć na wsparcie w postaci możliwości skorzystania z kredytu 0 proc. Koszty kredytu pokrywa TAURON, a klient oddaje do banku tylko tyle, ile rzeczywiście pożyczy.
5. EDUKACJA
W ramach programu „Oddychaj powietrzem" TAURON organizuje pikniki ekologiczne. Przyjeżdża na nie specjalna mobilna platforma, tzw. ogrzewaniobus. Prezentowane są na niej różne sposoby ekologicznego ogrzewania pomieszczeń, a klienci mogą sobie wyliczyć koszty inwestycji. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.oddychapowietrzem.pl stanowiącej kompendium wiedzy na temat ekologicznego ogrzewania. Na stronie można również sprawdzić stan powietrza w swojej okolicy.
6. WSPÓŁPRACA Z SAMORZĄDAMI
TAURON zawarł porozumienia z pięcioma gminami, by wspólnie przeciwdziałać niskiej emisji. Zainteresowane porozumieniem z TAURONEM są kolejne samorządy. Ścisła współpraca z samorządami jest sprawdzonym sposobem zachęcającym do wymiany ogrzewania. Współpracując na przykład z Krakowem, TAURON gwarantował tańsze ceny gazu, bezpłatne doradztwo i darmowy serwis domowej instalacji gazowej, a urząd miasta – zwrot do 100 proc. kosztów poniesionej inwestycji.
7. POSZUKIWANIE INNOWACJI
Jesienią TAURON uruchomił projekt badawczo-rozwojowy Eko Tatry, który realizuje wspólnie z powiatem tatrzańskim. Chodzi o zbadanie, w jaki sposób połączenie elektrycznych urządzeń grzewczych (bezobsługowych i bardzo efektywnych) ze specjalną ceną prądu wpłynie na wzrost konkurencyjności ogrzewania opartego na energii elektrycznej. Nie chodzi tu tylko o cenę, ale o wszystkie zalety ogrzewania elektrycznego.