70. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE: Ruszają TRZYDNIOWE OBCHODY - zobacz PROGRAM

2013-04-19 12:32

Dokładnie 70 lat temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Z okazji rocznicy w stolicy zplanowano wiele uroczystości. Obchodyu potrwają trzy dni. Na Se.pl sprawdź PROGRAM OBCHODÓW.

PIĄTEK, 19 KWIETNIA

- godz. 10.00 początek oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Hołd powstańcom oddadzą pm.in. prezydent Bronisław Komorowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Potem wszyscy przemaszerują przed pomnik Umschlagplatz.

- początek akcji "Żonkile" - rozdane zostanie kilkadziesiąt tysięcy papierowych żonkili w formie znaczka. Ma to przypomnieć warszawiakom o żydowskim zrywie z 1943 roku. Właśnie żonkileco roku w miejscach związanych z zagładą Żydów składał Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.Stały się symbolem pamięci, szacunku i nadziei.

- godz. 20.00 w nowym budynku Muzeum Historii Żydów odbędzie się koncert "Bund Band. Tribute to Marek Edelman". To projekt jazzmana Wojtka Mazolewskiego, inspirowany pieśniami lewicowej żydowskiej partii Bund, której członkiem był Marek Edelman.

- godz. 21.30 zapalona zostanie instalacja świetlna upamiętniająca wybuch Powstania w Getcie Warszawskim. Sprzed budynków muzeów Historii Żydów Polskich i Powstania Warszawskiego skierowane zostaną w niebo dwa snopy światła.

SOBOTA, 20 KWIETNIA

- "małe otwarcie" Muzeum Historii Żydów Polskich. Zwiedzający będą mogli zobaczyć sam budynek. Ekspozycja będzie gotowa dopiero na początku 2014 roku.

- co godzinę organizowane będą spacery dla dzieci i dorosłych, podczas których będzie można podziwiaća architekturę budynku zaprojektowanego przez Rainera Mahlämakiego.

- w audytorium muzeum pokazany zostanie film "Rotem". Dokument Agnieszki Arnold  o Symsze Ratajzerze Rotemie ps. Kazik, bojowniku powstania.

- wykład pt. "Codzienność życia i śmierci. Emanuel Ringelblum i podziemne archiwum warszawskiego getta" wygłosi prof. Samuel Kassow z Trinity College w Hartfor.

- spektakl "Mapy pamięci" przygotowany w oparciu o teksty Marka Edelmana.


NIEDZIELA, 21 KWIETNIA

- spacery po muzeum

- godz. 13.00 spotkanie z ocalałymi z Holocaustu, podczas którego opowiedzą oni, co działo się za murami getta, jak udało się przedostać na drugą stronę i jak radzą sobie z pamięcią o czasach okupacji.

- debata "Trzy razy pod prąd" przybliżająca postaci Raphaela Lemkina, Emanuela Ringelbuma i Jana Karskiego.

- godz. 17.00 - startuje "Masa 43 w hołdzie Bohaterom Getta", czyli przejazd rowerowy upamiętniający Powstanie w Getcie Warszawskim.

- wieczorem premiera filmu "Ocaleni" Joanny Król i Karoliny Dzięciołowskiej. Jego bohaterami są ocaleni z Holokaustu polscy Żydzi, dziś starsi ludzie mieszkający w Polsce i Izraelu, opowiadający co kształtowało ich wojenne losy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w Muzeum Historii Żydów Polskich jest wolny.Uwaga - na niektóre obowiązuje rejestracja!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki