Przez wiele lat, co roku w miejscach pamięci związanych z zagładą Żydów Marek Edelman, jeden z przywódców powstania w Getcie Warszawskim, składał bukiet żonkili. Stąd wziął się pomysł na symbol tegorocznych obchodów.
Papierowego żonkila będzie można dostać na ulicach Warszawy od wolontariuszy. Do rozdania jest kilkadziesiat tysięcy znaczków. Akcja zaczyna się w piątek, 19 kwietnia i potrwa 3 dni.
Akcję Żonkil organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Partnerami akcji są: Gmina Wyszków, Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Żydów w Polsce. Projekt wspierają: polskie placówki dyplomatyczne w USA i Izraelu, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, IPN Szczecin, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
70. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM: AKCJA ŻONKIL - na czym polega? Co symbolizuje?
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję - dlatego w dniach obchodów 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim będą szczególnym znakiem. Wolontariusze rozdadzą mieszkańcom stolicy kilkadziesiąt tysięcy papierowych znaczków z żonkilami, które przypiąć można do ubrania.