70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się z samego rana. W Warszawie odbywała się uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz, kombatanci, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy. Uroczystośc rozpoczęła się odegraniem hymnu i przemówieniem Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Uroczystości pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK
Po południu pamięć powstańców uczczono pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK. - Istnieje taka wartość, za którą - jeśli trzeba - płaci się własnym życiem; tą wartością jest ojczyzna - mówiła marszałek Sejmu Ewa Kopacz przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK, gdzie złożono wieńce z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. - Dziękujemy za świadectwo braterstwa, służby i pięknego życia. Dziś jest czas, by pochylić głowy nad powstańczymi mogiłami i ukłonić się przed siwymi głowami tych, którzy powstanie przetrwali - dodała Kopacz.
Obchody na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Podziękowań, przemówień i wieńców nie mogło zabraknąć również na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcy walczącej Warszawy z sierpnia i września 1944 r. - złożono kwiaty. Hołd komendantowi złożyli weterani II wojny światowej, powstańcy warszawscy, harcerze, przedstawiciele władz i mieszkańcy Warszawy.
Godzina "W"
Godzina 17.00 wybiła. Cała Warszawa zatrzymała się na chwilę. Rozbrzmiały syreny. Kierowcy wcisnęli klaksony. Stolicę rozświetliły czerone race. 70 lat temu rozpoczęło się Powstanie Warszawskie.
Kwiaty pod pomnikiem Gloria Victis
Na Powązkach miała miejsce salwa honorowa w hołdzie dla uczestników Powstania Warszawskiego. Delegacje rozpoczęły uroczyste składanie wieńców pod pomnikiem Gloria Victis. Kwiaty złożył m.in. premier Donald Tusk. W uroczystości wziął udział prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną, a także szef PiS Jarosław Kaczyński i wiceprezes partii Antoni Macierewicz. Zgromadzony tłum oklaskiwał Prezesa Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski był oklaskiwany przez część zgromadzonych.
Polskie media oddały cześć bohaterom
Do obchodów Powstania dołączyły również polskie media.Stacje telewizyjne i radiowe wyemitowały w piątek o godz. 17 spot "70 sekund dla Powstańców". W tle słyszalne były odgłosy walk powstańczych nagrane 70 lat temu na ulicach Warszawy. Na stronach internetowych pojawił się baner przygotowany z okazji 70 rocznicy Powstania.
Zamiast ciszy gwizdy i krzyki
Mimo licznych apeli i próśb o zachowanie ciszy podczas godziny "W", część zgromadzonych przed pomnikiem Gloria Victis nie powstrzymała się od gwizdów i haniebnych okrzyków. Wśród tłumy było słychać buczenie, zwłaszcza gdy cześć powstańcom oddawali przedstawiciele władz. Gdy Bronisław Komorowski i Donald Tusk opuszczali okolice pomnika, rozległy się donośne gwizdy i okrzyki, m.in. "złodzieje". Część warszawiaków uspokajała niesforny tłum. Kiedy cmentarz opuszczali weterani, było słychać już tylko pozytywne wołania, takie jak: "cześc i chwała bohaterom!".
Przystanek Woodstock w hołdzie powstańcom
Pamięć powstańców uczcili również uczestnicy Przystanku Woodstock, organizowanego w Kostrzynie nad Odrą. - 70 sekund ciszy na 70. rocznice Powstania Warszawskiego. Proszę tylko o sygnały, proszę tylko o syrenę tradycyjną i o odpalenie materiału - powiedział do zgromadzonych na Woodstocku Jeszry Owsiak, organizator wydarzenia. Gdy dźwięk syreny ucichły, uczestnicy festiwalu odśpiewali hymn Polski.
Polegli Niepokonani. W hołdzie bohaterom
Na wolskim cmentarzu przed pomnikiem "Polegli Niepoknani" rozpoczęły się uroczystości upamiętniające bohaterów 1 sierpnia 1944 r. Trwa modlitwa ekumeniczna. Pochowano tu ponad 100 tys. osób poległych w walkach o wolną stolicę. Dzisiaj zabrzmiał tam Mazurek Dąbrowskiego. Na Cmentarzu Powstańców Warszawy przy ul. Wolskiej znajduje się 177 zbiorowych mogił ze szczątkami powstańców. W 1973 r. odsłonięto tam pomnik "Polegli-Niepokonani", zaprojektowany przez Gustawa Zemłę.