75. rocznica agresji ZSRR na Polskę. MSZ publikuje nieznane dokumenty [ZDJĘCIA I WIDEO]

2014-09-17 21:39

17września  1939r. radzieckie wojska przekroczyły wschodnią granicę Polski łamiąc tym samym pakt o nieagresji obowiązujący od 1932 roku. Rosjanie zaczęli zajmować ziemię na wschód od Wisły, Narwi i Sanu, zgodnie z ustaleniami zawartymi w innym dokumencie- pakcie Ribbentropp-Mołotow. MSZ opublikowało na swojej stronie dokumenty, na których podpisy przesądziły o dalszych losach Polski.

17 września 1939 roku, to kolejna tragiczna data w krwawej historii Polski. Właśnie tego dnia oddziały ZSRR dokonały zbrojnej napaści na kraj nad Wisłą łamiąc tym samym umowę o nieagresji z 1932 roku.

Sowiecka napaść rozpoczęła się na podstawie podpisanego przez ministrów spraw zagranicznych ZSRR i III Rzeszy tajnego protokołu z 23 sierpnia 1939, zwanego od nazwisk podpisujących go polityków paktem Ribbentrop-Mołotow. Zgodnie z tajnym protokołem paktu stanowiącym załącznik do oficjalnego dokumentu umowy, ZSRR i III Rzesza miały doprowadzić do tzw. IV rozbioru Polski zajmując odpowiednio tereny na wschód, i na zachód wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu.

Oficjalne powody napaści na Polskę władze ZSRR przekazały polskiemu ambasadorowi w Moskwie za pomocą noty dyplomatycznej. Polak jednak odmówił przyjęcia jej. Jego stanowisko poparł ówczesny polski minister spraw zagranicznych Józef Beck. W nocie dyplomatycznej Rosjanie informowali polski rząd o rozpadzie państwa polskiego, ucieczce polskich władz oraz konieczności ochrony mienia i życia zamieszkujących tereny polskie Ukraińców i Białorusinów. Informacje te, były oczywiście kłamstwem.

Zobacz też: III WOJNA ŚWIATOWA: Będzie wojna z Rosją?

Ze względu na 75. rocznicę zdradzieckiej napaści ZSRR na Polskę ministerstwo spraw zagranicznych opublikowało na swojej stronie fotografie dokumentów związanych z 17 września 1939 roku. Wśród nich znajduje się między innymi polsko-radziecki Pakt nieagresji z 25 lipca 1932 roku, deklaracja o niestosowaniu przemocy między Polską a Niemcami z 26 stycznia 1934r., oraz mapa będąca załącznikiem do radziecko-niemieckiego traktatu o granicach i przyjaźni z 28 września 1939 r. z ostatecznym określeniem obszarów Polski zajętych przez ZSRR i Trzecią Rzeszę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki