95 lat temu Mazurek Dąbrowskiego został hymnem Polski

i

Autor: Juliusz Kossak/domena publiczna, Józef Wybicki/domena publiczna/wikipedia Głównym bohaterem hymnu Polski jest gen. Jan Henryk Dąbrowski twórca Legionów Polskich we Włoszech.

95 lat temu Mazurek Dąbrowskiego został hymnem Polski. Ten wybór wcale nie był oczywisty

2022-02-26 12:53

95 lat temu, 26 lutego 1927 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP wydało okólnik ogłaszający zmodyfikowaną wersję "Mazurka Dąbrowskiego" - popularnej pieśni patriotycznej powstałej w 1797 roku we Włoszech - oficjalnym hymnem Polski. Wybór tego utworu nie był jednak oczywisty. O miano hymnu konkurowały z nim takie pieśni, jak: "Boże, coś Polskę" i "Rota".

95 lat temu Mazurek Dąbrowskiego został hymnem Polski. Ten wybór wcale nie był oczywisty

95 lat temu Mazurek Dąbrowskiego został hymnem PolskiNie był to jednak oczywisty wybór, ponieważ do miana najważniejszej pieśni w kraju aspirowały też inne utwory, w tym: "Boże, coś Polskę" i "Rota". Jak podaje Polska Agencja Prasowa, 22 marca 1921 roku minister spraw wojskowych gen. Kazimierz Sosnkowski wydał rozkaz nr 221, który bezpośrednio poleca oddawanie honorów przy odgrywaniu "Mazurka Dąbrowskiego" i hymnów państw sprzymierzonych. - Zrównuje on przez to "Mazurka" z hymnami narodowymi innych krajów. Rozkaz dotyka jednak jedynie osób wojskowych, a nie dotyczy cywilów - wyjaśniono na stronie Biura Programu "Niepodległa". Zarządzenia sankcjonujące wspomniany wybór pod względem prawnym zostały wydane dopiero w drugiej połowie lat dwudziestych XX wieku.

15 października 1926 roku Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uznało wspomnianą pieśń za obowiązkową do śpiewania w szkołach. Po czterech miesiącach, okólnikiem z 26 lutego 1927 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem narodowym. 2 kwietnia 1927 r. dołączono do hymnu nuty i oficjalnie uznano jego harmonizację, której dokonał kompozytor i dyrygent Feliks Konopasek.

PRZECZYTAJ: Uchodźcy z Ukrainy dotarli do Polski. Te zdjęcia wyciskają łzy

W porównaniu z oryginałem w tekście pieśni nastąpiły zmiany: zrezygnowano z dwóch zwrotek (4 i 6) oraz zmieniono rymy: "nie umarła – wydarła" na "nie zginęła – wzięła". Poza tym poprawiono tekst pod względem stylistycznym. Po II wojnie światowej władze komunistyczne pozostawiły "Mazurka Dąbrowskiego" w niezmienionej formie. Zapis o obowiązującym hymnie narodowym znalazł się w konstytucji PRL, która weszła w życie 22 lipca 1952 r. 31 stycznia 1980 r. tekst i nuty hymnu w harmonizacji Kazimierza Sikorskiego zostały zatwierdzone przez Sejm RP w ustawie o godle, barwach i hymnie.

W październiku 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się przygotowany przez MKDNiS projekt ustawy o symbolach państwowych RP, w którym proponowano m.in. uporządkowanie stanu prawnego dot. wykorzystywania symboli państwowych - flagi i godła RP, a także modyfikację tekstu hymnu Polski - polegającą na zamianie kolejności drugiej i trzeciej zwrotki. Druga zwrotka hymnu "Mazurka Dąbrowskiego" miałaby się zaczynać od słów "Jak Czarniecki do Poznania", a nie jak dotychczas "Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę". Zmiana ta była motywowana powrotem do źródłowej postaci "Mazurka Dąbrowskiego", którego słowa napisał Wybicki.

ZOBACZ: Chcieli uczcić zamordowaną koleżankę. Minister Woś zabrał głos w sprawie planów Służby Więziennej

Sonda
Czy Mazurek Dąbrowskiego to najpiękniejsza polska pieśń patriotyczna?
Specjalny pociąg do transportu rannych z Ukrainy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają