A więc pijmy... na nasze zdrowie

2008-01-14 21:12

Przybywa dowodów na to, że alkohol może leczyć. Ale nie każdy trunek pomaga i nie każda jego ilość. Czym więc wznieść toast dla zdrowia?

Czerwone wino na serce i odchudzanie

Czerwone wino zwalcza wolne rodniki, które przyspieszają starzenie i zwiększają ryzyko chorób serca i nowotworów. Lampka wina podwyższa poziom tzw. dobrego cholesterolu we krwi, który wzmacnia naczynia krwionośne. Czerwone wino chroni więc serce, oddalając ryzyko miażdżycy, zawału czy udaru.

Lampka wina przed snem to także, jak wynika z badań amerykańskich naukowców z kliniki Mayo, doskonała metoda na utratę zbędnych kilogramów. Czerwone wino przyspiesza bowiem przemianę materii.

Uwaga: słodkie alkohole będą dawały efekt przeciwny, tak samo połączenie alkoholu ze słodkim sokiem czy jakąś kaloryczną przekąską.

Piwo jest dobre na trawienie

Piwo wypite przed posiłkiem (albo w trakcie) zwiększy produkcję enzymów trawiennych. To ważne, szczególnie gdy uczta jest obfita, tłusta i wysokokaloryczna.

Uwaga: piwo zawiera substancje podobne do żeńskich hormonów płciowych, z tego powodu jest bardziej kobiecym niż męskim napojem!

Nalewki na przeziębienie

Działanie nalewek zależy od tego, z czego zostały zrobione. I tak np. nalewka malinowa złagodzi objawy przeziębienia, podobnie z czarnego bzu. Wiśniowa czy śliwkowa pomoże w trawieniu, a z owoców głogu dobrze zrobi sercu.

Uwaga: nalewki zwykle mają dużo cukru, dlatego uważaj, żeby... nie utyć.

Szampan na stres

Szampan poprawia nastrój, łagodzi stres, a to ze względu na zawartość mikroelementów, takich jak magnez i potas.

Uwaga: "bąbelki" przyspieszają działanie alkoholu i mogą sprawić, że kac pojawi się wcześniej i będzie silniejszy.

Uwaga, szkodzi!!!

Alkohol spowalnia przenoszenie sygnałów między komórkami nerwowymi, stąd gorsza koncentracja po jego spożyciu. Udowodniono, że może przyspieszać pojawienie się osteoporozy, gdyż hamuje wchłanianie wapnia, bez którego kości zamieniają się w sito.

Większe spożycie alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na niektóre nowotwory (gardła, krtani, żołądka, a u kobiet piersi i macicy), a także może doprowadzić do dny (podagry), zapalenia trzustki lub zawału serca czy udaru. Stałe nadużywanie alkoholu może spowodować trwałe uszkodzenie wątroby.

Ile dla kogo?

Uznano, że bezpieczna dawka alkoholu dla kobiet to 14, a dla mężczyzn - 21 jednostek na tydzień. Bezpieczna, czyli taka, przy której możemy liczyć na jego korzystny wpływ na organizm.

1 jednostka to 8 g czystego alkoholu. A taka ilość to:
125 ml wina
250 ml piwa
25 ml wódki

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają