Co się zmieni?
Niedawno ministerstwo kultury zapowiedziało wprowadzenie nowych zasad finansowania mediów publicznych. Abonament radiowo-telewizyjny ma zastąpić opłata audiowizualna. Nowa opłata będzie pobierana za samą możliwość odbioru programu telewizyjnego, a nie za rzeczywiste korzystanie z odbiornika.
Te zmiany mają usprawnić ściąganie pieniędzy na media publiczne. Poza tym ministerstwo ma wprowadzić stałą kwotę opłaty dla każdego gospodarstwa domowego, która ma mieścić się w granicach 10 zł. Określenie gospodarstwo domowe jest rozumiane jako zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie lub jedna osoba utrzymująca się samodzielnie.
Zobacz: Nowy abonament RTV: po 10 zł od każdego gospodarstwa domowego?!
Jak i gdzie zapłacić abonament RTV?
Obecnie abonament za radio i telewizję można opłacić na każdej poczcie lub przez internet. Trzeba jednak pamiętać, aby wpłat dokonywać na numer rachunku bankowego zawierający indywidualny numer abonenta.
Kto nie musi płacić?
Abonament RTV jest obowiązkowy, ale nie wszyscy muszą go płacić. Z opłat zwolnione są osoby po 75 roku życia i kombatanci będący inwalidami. Płacić nie muszą również osoby posiadające pierwszą grupę inwalidzką oraz emeryci, którzy skończyli 60 lat, a ich emerytura nie przekracza połowy miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia.
Zobacz też: ABONAMENT RTV: Jak zapłacić abonament na poczcie i przez internet?