- W Wielki Piątek wspomina się mękę i śmierć Chrystusa - mówi arcybiskup Tadeusz Gocłowski. - To dzień, w którym nie odprawia się Eucharystii, bo wtedy skupiamy się wokół Krzyża. Wierni i kapłan sprawujący obrzędy przystępują jednak do komunii, a katolicy odmawiają modlitwy za cały Kościół - dodaje.
Zamiast w zwyczajnej mszy chrześcijanie biorą udział w ceremoniach wielkopiątkowych, których głównym punktem jest odczytanie Pasji według św. Jana. - Oprócz modlitwy za Kościół, najważniejsza jest w tym dniu adoracja Krzyża, której dokonuje cały lud Boży. W tradycji polskiej łączy się to z przeniesieniem Eucharystii do Grobu Pańskiego - tłumaczy hierarcha.
Patrz też: Tadeusz Gocłowski: Człowiek musi chcieć ODKUPIENIA
Jak wierni powinni przeżywać Wielki Piątek i nad czym się zastanowić? Arcybiskup Gocłowski przypomina, że męka i śmierć, którą wtedy rozważamy to punkt, do którego zmierzało całe życie Jezusa. - To zadanie, którego Chrystus podejmował się od momentu tajemnicy wcielenia, od narodzenia przez głoszenie ewangelii w dorosłym życiu. Wszystkie te zdarzenia zmierzały właśnie do odkupienia. Przemyślmy to - zachęca.