ACTA to międzynarodowe porozumienie, które ma na celu powstrzymanie szerzącego się w piorunującym czasie piractwa. Jest to wprowadzenie prawa antypirackiego. Wszystko w imię chronienia przemysłu oraz "własności intelektualnej". ACTA wzbudza kontrowersje od lat.
Internauci nie kryją niezadowolenia z decyzji premiera, który ogłosił, że Polska podpisze ACTA. Trwają protesty, sprzeciwy. Hackerzy są nieugięci. Przekonał się o tym m.in minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Strona www.radeksikorski.pl została zablokowana. Hackerzy włamali się też do poczty ministra i zostawili mu niemiłą niespodziankę. W jego adresie pojawił się znak: "F*** + ACTA".
Dlaczego organizacje pozarządowe są przeciwne ACTA?
Wiele organizacji pozarządowych jest przeciwne podpisaniu ACTA. Dlaczego? Sprawa budzi wiele kontrowersji i pojawia się mnóstwo wątpliwości.
Opinie tych organizacji:
- przyjęcie ACTA doprowadzi do blokowania legalnych i wartościowych treści dostępnych w sieci. Wiąże się to z ograniczeniem wolności słowa
-ACTA dopuszcza monitorowanie i rejestrowanie działań podejmowanych w sieci przez miliony internautów
-Dane osobowe użytkowników podlegają ujawnieniu, co narusza prawo ochrony danych osobowych
-ACTA zakłada zastosowanie procedury karnej także w przypadkach wystąpienia naruszeń zupełnie błahych pod warunkiem, że będzie to naruszenie świadome
Premier ogłosił, że już 26 stycznia zostanie podpisana ACTA. Internauci mimo wszystko się nie poddają. Wciąż trwają protesty. Dziś m.in w Rzeszowie , Mielcu i Krakowie a w czwartek w Przemyślu zbiorą się przeciwnicy porozumienia z ACTA.
Już dziś o godzinie 18.00 przy Sukiennicach pod ratuszem bliżej głowy Mitoraja w Krakowie mają zebrać się przeciwnicy ACTA. Oto kilka postulatów przeciwników z Krakowa:
1. Kategorycznie nie zgadzamy się na podpisanie ACTA przez Rząd lub ratyfikację przez Sejm.
2. Domagamy się przeprowadzenia pełnych konsultacji społecznych i dodania "polskiego aneksu do ACTA" lub referendum.
3. Protestujemy przeciwko wprowadzaniu ustaw "tylnymi drzwiami".
4. "NIE" dla inwigilacji obywateli.
5. "NIE" dla ograniczenia swobód osobistych i wolności słowa.
Mimo wszystko Premier ogłosił podpisanie ACTA na czwartek - 26 stycznia.