Gen. Adam Rapacki karierę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczął 20 listopada 2007 roku kiedy objął stanowisko podsekretarza stanu odpowiedzialnego za nadzór nad policją, Strażą Graniczną i Biurem Ochrony Rządu. Po zaprzysiężeniu rządu został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.
Wiceszef MSW ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wyższą Szkołę Oficerską w Szczytnie. Odbył również kursy i szkolenia specjalistyczne w USA.
Kariera Rapackiego w Komendzie Głównej Policji
Pracę w policji, wówczas w Milicji Obywatelskiej, rozpoczął w październiku 1980, od 1988 był związany z Komendą Główną. Zajmował się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, gospodarczej i narkotykowej. Był dyrektorem Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Głównej Policji oraz organizatorem i pierwszym dyrektorem Biura do spraw Narkotyków Komendy Głównej Policji, na bazie którego utworzono Centralne Biuro Śledcze (CBŚ).
W maju 1999 został komendantem wojewódzkim policji we Wrocławiu. We wrześniu 2000 minister spraw wewnętrznych i administracji Marek Biernacki powołał go na stanowisko zastępcy komendanta głównego policji. Pozostał na tym stanowisku do 2003, zajmując się nadzorem nad pionem policji kryminalnej. W lipcu 2001 otrzymał stopień nadinspektora.
W styczniu 2006 został komendantem wojewódzkim małopolskiej policji, jednak już we wrześniu odszedł ze służby czynnej.
Jako wiceszef MSW kierował pracami Komitetu ds. bezpieczeństwa na Euro 2012. Powody nagłej dymisji gen. Rapackiego owiane są tajemnicą. "Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że być może chodzi o konflikt Rapackiego z ministrem Jackiem Cichockim o reformę emerytur mundurowych.