Do problemów kilkunastu tysięcy klientów Amber Gold prof. Irena Lipowicz odniosła się w rozmowie z radiem TOK FM. Zdaniem RPO afera jaka wybuchła wokół tego parabanku to efekt niedoinformowania i braku odpowiedniego doradztwa finansowego. Polacy zdecydowali się inwestować w Amber Gold skuszeni wysokim zyskiem, ale również brakiem formalności:
- Ludzie szukają pomocy w instytucjach niebędących bankami, ponieważ w tych ostatnich odmawiano im kredytu - powiedziała Lipowicz.
Ostrzeżenia KNF o tym, że nie możliwe jest zagwarantowanie inwestycji o tak wysokim zwrocie Lipowicz uznała za niewystarczające:
- Spora część klientów parabanków to ludzie niekorzystający z internetu. Myślę, że trzeba zmienić te przepisy. Tak, aby KNF mógł publikować te listy w prasie – tłumaczyła. Dodała również, że metodą na ostrzeganie ludzi przed oszustami może być stworzenie instytucji doradcy finansowego przez gminy.
- W krajach, w których funkcjonowała odwrócona hipoteka, przynajmniej przez pierwsze kilka lat prowadzone było doradztwo państwowe na poziomie gmin - podkreślała Lipowicz w TOK FM.
Afera AMBER GOLD: Gminy powinny ostrzegać przed OSZUSTAMI?
2012-08-09
14:10
Problemami Polaków z AMBER GOLD zainteresowała się rzecznik praw obywatelskich, prof. Irena Lipowicz. RPO twierdzi, że ostrzeżenia Komisji Nadzoru Finansowego przed tego typu instytucjami mogą być niewystarczające. Zdaniem Lipowicz przed oszustami powinny ostrzegać również gminy.