Do których firm trafiała trująca sól wypadowa, wykorzystywana do posypywania dróg? W jakich produktach może być toksyczna sól wypadowa. W "Gazecie Wyborczej Poznań" czytamy, że ktoś w tej sprawie nie chce dopuścić, by opinia publiczna poznała prawdę.
Prokuratorzy z Poznania podejrzewają trzy firmy, że na handlu skażoną solą wypadową zarabiały m.in. trzy firmy: ZPS Łojewski, Amasol i Konsalt. To one zaopatrywały się w sól przemysłową w Zakładach Chemicznych Anwil we Włocławku, a potem sprzedawały ją jako sól spożywczom swoim klientom.
Inspekcja sanitarna z Poznania, niezależnie od prokuratury, prowadzi badania próbek soli pobranych w zamkniętych firmach. Kontrolą objęto 300 zakładów. Inspektorzy odnaleźli ponad 100 ton soli pochodzącej z tych firm.
Andrzej Trybusz, szef wielkopolskiego sanepidu, nie chciał powiedzieć gazecie do ilu dokładnie firm firm zostałą sprzedana sól przemysłowa, ani też jakie artykuły spożywcze mogły być wyprodukowane z użyciem skażonej soli.
- Prokurator prowadzący sprawę zabronił ujawniania podmiotów, w których stwierdzono tę sól, i produktów czy punktów sprzedaży, w których te produkty się znajdują - powiedział.
Prokuratura zaprzecza. Wiceszef Prokuratury Okręgowej w Poznaniu podkreślił, że sanepid nie jest związany tajemnicą śledztwa i to od niego zależy czy poda nazwy firm do publicznej wiadomości.
AFERA SOLNA: Sanepid nie poda, w których PRODUKTACH jest SKAŻONA SÓL
2012-03-03
18:12
Prokurtura Okręgowa w Poznaniu wciąż prowadzi śledztwo w sprawie afery solnej. Policja zamknęła już trzy firmy, które sprzedawały skażoną sól przemysłową jako spożywczą. Trującą sól kupowało ponad 90 przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem spożywczym. Wielkopolski sanepid skontrolował 300 zakładów. Inspektorzy sanepidu odnaleźli ponad 100 ton soli zakupionej w podejrzanych firmach. Sanepid zna już nazwy firm i produktów, które mogą zawierać sól przemysłową, ale nie zamierza ogłaszać ich publicznie. Dlaczego? Według sanepidu zabroniła tego prokuratura.