Funkcjonariusze CBŚ przygotowali listę około 40 firm, do których trafiła nielegalna sól. Są to głównie firmy zajmujące się przetwórstwem spożywczym (zakłady rybne i wędliniarskie) oraz piekarnie z rejonu Wielkopolski, Śląska, Mazowsza oraz województwa lubuskiego.
Nielegalna sól trafiła tam z jednego z trzech zamkniętych przez CBŚ zakładów.
Jak doszło do wykrycia nielegalnej soli?
Proceder sprzedaży niejadalnej soli odkryli dziennikarze. To oni zawiadomili CBŚ o możliwości popełnienia przestępstwa. Dziennikarze wykryli, że wśród zakładów zaopatrujących się w sól - produkcyjny odpad z Zakładów Chemicznych Anvil SA we Włocławku są firmy, które w swej ofercie mają sól spożywczą.
Które zakłady kupowały nielegalną sól?
Jednym z zakładów kupujących nielegalną sól jest zakład w Chemiczkach koło Radziejowa (województwo kujawsko-pomorskie), drugim - ZPS Łojewski w Kiełczynku pod Książem Wielkopolskim.
Firmy sprzedające nielegalną sól sprzedawały jej mniej więcej tysiąc ton miesięcznie. Daje to zysk w wysokości kilku milionów złotych rocznie.
Czy lista firm, które korzystały z nielegalnej soli będzie się zwiększać?
Nie jest to wykluczone - śledczy zabezpieczyli dokumentację w zamkniętych wytwórniach nielegalnej soli spożywczej. Na jej podstawie ustalili na razie, że sól przemysłowa była sprzedawana do 40 firm. Jednak w miarę badania dokumentacji lista ta może się powiększyć.
Nie wiadomo, jak bardzo sól przemysłowa jest szkodliwa
Brak opinii biegłych na temat tego, w jakim stopniu nielegalna sól jest szkodliwa dla zdrowia. Zakład Medycyny Sądowej w Poznaniu, który przygotowuje raport, czeka na szczegółowe dane z laboratoriów.