AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ: Co to za WIRUS, jak się przenosi, czy jest GROŹNY DLA CZŁOWIEKA

2014-02-18 14:20

Afrykański pomór świń to najgroźniejsza z chorób atakujących świnie zarówno te dzikie jak i hodowlane. Nie ma szczepionki, ani sposobu na leczenie zarażonych zwierząt. Wirus może być w mięsie, ale równiez w wędlinach. Choroba jest zakaźna, a sam wirus ją powodujący jest odporny na wysokie i niskie temperatury. Czy jest GROŹNY DLA CZŁOWIEKA? Przeczytaj KOMPENDIUM WIEDZY: Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ: Co to za WIRUS, jak się przenosi, czy jest GROŹNY DLA CZŁOWIEKA   Afrykański pomór świń to najgroźniejsza z chorób atakujących świnie zarówno te dzikie jak i hodowlane. Nie ma sposobu na leczenie zarażonych zwierząt, ani szczepionki. Choroba jest zakaźna, a sam wirus ją powodujący jest odporny na wysokie i niskie temperatury. Czy jest GROŹNA DLA CZŁOWIEKA? Przeczytaj KOMPENDIUM WIEDZY:   1. AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ to jest najgroźniejsza choroba trzody chlewnej.   2. Afrykański pomór świń pojawił się w 1921 roku w Afryce.   3. Pierwsze ogniska w Europie stwierdzono ok roku 1957 w Portugalii i Hiszpanii, gdzie wybito tysiące zwierząt. Choroba pojawiała się później we Francji, Włoszech, na Malcie.   4. W 2007 roku stwierdzono pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń w Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie i do Rosji.   4. W tym momencie pojedyncze ogniska AFRYKAŃSKIEGO POMORU ŚWIŃ znajdują się na Ukrainie, na Białorusi, na Litwie, a także w Polsce gdzie wirusa wykryto w u jednego z padłych dzików.   5. Na AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ nie ma szczepionki.   6. AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ to WIRUS.   7. Wirus wywołujący AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ jest odporny niskie i wysokie temperatury. Może przetrwać nawet kilkanaście miesięcy w temperaturach rzędu - 30 / + 100 stopni Celsjusza.   8. Wirus może znajdować się w surowym mięsie oraz w wędzonkach.   9. Choraba jest zakaźna, przenosi się bezpośrednio ze zwierzęcia na zwierze (równiez przez kontakt z jego odchodami), ale może być też przenoszona przez kleszcze   10. Wirus nie jest groźny dla człowieka.

1. AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ to jest najgroźniejsza choroba trzody chlewnej.

2. Afrykański pomór świń pojawił się w 1921 roku w Afryce.

3. Pierwsze ogniska w Europie stwierdzono ok roku 1957 w Portugalii i Hiszpanii, gdzie wybito tysiące zwierząt. Choroba pojawiała się później we Francji, Włoszech, na Malcie.

4. W 2007 roku stwierdzono pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń w Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie i do Rosji.

4. W tym momencie pojedyncze ogniska AFRYKAŃSKIEGO POMORU ŚWIŃ znajdują się na Ukrainie, na Białorusi, na Litwie, a także w Polsce gdzie wirusa wykryto w u jednego z padłych dzików.

5. Na AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ nie ma szczepionki.

6. AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ to WIRUS.

7. Wirus wywołujący AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ jest odporny niskie i wysokie temperatury. Może przetrwać nawet kilkanaście miesięcy w temperaturach rzędu - 30 / + 100 stopni Celsjusza.

8. Wirus może znajdować się w surowym mięsie oraz w wędzonkach.

9. Choroba jest zakaźna, przenosi się bezpośrednio ze zwierzęcia na zwierze (również przez kontakt z jego odchodami), ale może być też przenoszona przez kleszcze

10. Wirus nie jest groźny dla człowieka.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki