Jak NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ parabankom?

2012-08-29 15:25

Parabanki powstają jak grzyby po deszczu! Przykład Amber Gold pokazuje, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Nieuczciwych, nielegalnie działających firm na rynku obiecujących krociowe zyski jest bowiem w naszym kraju dużo więcej. Dziś doradzamy, jak się przed nimi bronić!

Kuszą wysokimi lokatami i atrakcyjnymi kredytami. Ale coraz częściej okazuje się, że to zwykli oszuści. A ludzie, którzy im powierzają pieniądze, tracą często dorobek życia. Jak się przed nimi bronić, gdzie sprawdzić, czy dana instytucja finansowa, której chcemy powierzyć nasze ciężko zaoszczędzone pieniądze, ma licencję Komisji Nadzoru Finansowego, a także w razie problemów, czy będzie mogła korzystać ze środków Bankowego Funduszu Gwarancyjnego? To tylko jedne z nielicznych pytań, na jakie musi znać odpowiedź każda osoba decydująca się na zawarcie umowy z parabankiem. Dziś specjalnie dla Czytelników "Super Expressu" ekspert z Departamentu Prawnego Komisji Nadzoru Finansowego Marcin Pachucki (37 l.) radzi, jak nie dać się oszukać parabankom.

Sprawdź, czy parabank posiada zezwolenie (licencję) na prowadzenie działalności na rynku finansowym. Można to zrobić na stronie internetowej KNF, gdzie klikamy w zakładkę "Podmioty nadzorowane" i szukamy danej instytucji.

Przeczytaj umowę przed jej podpisaniem oraz inne ewentualne dokumenty (np. regulaminy, warunki świadczenia usług). Najlepiej skonsultuj ją z prawnikiem.

Nie musisz podpisywać umowy w siedzibie banku, możesz zabrać projekt umowy do domu i sprawdzić dokładne warunki lub skonsultować się z prawnikiem.

Zadawaj pytania i upewnij się, że uzyskałeś na nie odpowiedzi. Pamiętaj - nie ma głupich pytań.

Sprawdź, jak długo podmiot działa na rynku finansowym.

Bardzo ostrożnie odnoś się do nalegania na szybkie wpłacenie środków. Zwłaszcza przed otrzymaniem kredytu!

Zapytaj, w jaki sposób mają być wypracowywane zyski, które mają stać się twoim udziałem.

Nie daj się omamić profesjonalnie wyglądającej stronie internetowej, adresowi firmy w reprezentacyjnej lokalizacji, wyglądowi zewnętrznemu osoby, z którą rozmawiasz, czy rzekomej elitarności grupy osób, dla których jest oferta.

Zastanów się, dlaczego akurat tobie składana jest rzekomo "pewna" oferta, dlaczego sam oferujący nie korzysta z tak "świetnej" inwestycji?

Pamiętaj o ryzyku na rynku finansowym - nie wierz w zapewnienia pewnych i szybkich zysków bez ryzyka.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają