Gdyby ogłoszono konkurs na polityka III RP, Andrzej Lepper znalazłby się w czołówce. Jeśli nawet nie ze względu na osiągnięcia, to na pewno na piętno, jakie wywarł na polskiej polityce od początku lat 90-tych. Jego polityczna kariera przypomina "american dream": od rolnika blokującego drogi do wicepremiera.
Zobacz, kim są i co osiągnęli kandydaci w wyborach prezydenckich
Lider Samoobrony już raz kandydował na prezydenta - w 2005 roku i... zajął 3 miejsce. W drugiej turze poparł Lecha Kaczyńskiego. Czy w tegorocznych wyborach powtórzy sukces sprzed pięciu lat? Sondaże na to nie wskazują.
Podobnie jeden start w wyborach prezydenckich ma na swoim koncie Waldemar Pawlak. Lider ludowców walczył o prezydencki fotel w 1995 roku. Wówczas zajął piąte miejsce, uzyskując 4,31 proc. poparcia. Pytanie, czy w ciągu ostatnich piętnastu lat udało mu się przekonać do siebie więcej wyborców.
Przeczytaj koniecznie: Waldemar Pawlak robi kampanię na peronie (ZDJĘCIA!)
Andrzej Olechowski próbował zostać nie tylko prezydentem kraju, ale i prezydentem Warszawy. W obu przypadkach - bezkutecznie. W 2000 roku przegrał walkę o Pałac Prezydencki z Aleksandrem Kwaśniewskim, który już w pierwszej turze zapewnił sobie reelekcję. Dwa lata później wziął udział w wyborach na prezydenta Warszawy - był trzeci. Przegrał z Lechem Kaczyńskim i Markiem Balickim. Czy w końcu będzie pierwszy?
Patrz też: Andrzej Olechowski pogonił żebraka (FOTY!)
Janusz Korwin Mikke to jeden z najbarwniejszych polskich polityków - i to dosłownie. Słynne są zwłaszcza kolorowe muszki, które zwykł nosić. Były lider UPR to weteran wyborów prezydenckich - tegoroczne będą jego czwartymi. W 1995 roku zajął ósme miejsce, a potem w 2000 i 2005 roku - szóste. Z wyborów na wybory idzie mu coraz lepiej. Może w tym roku wejdzie do pierwszej piątki?