Aż 34 proc. Polaków zadeklarowało niewielką bądź całkowitą niedbałość o zdrowie – wynika z raportu „Zdrowie – męska rzecz” (wśród kobiet taką odpowiedź zaznaczyło20 proc.). Mężczyźni w porównaniu z kobietami rzadziej zdrowo się odżywiali, rzadziej wykonywali badania kontrolne, przyjmowali leki czy dbali o wypoczynek. W ciągu roku lekarza pierwszego kontaktu odwiedziło 70 proc. mężczyzn i 81 proc. kobiet. Natomiast u specjalisty było55 proc. panów (67 proc. pań). Skąd tak duża rozbieżność między mężczyznami a kobietami?
– Wszystko przez błędnie rozumianą męskość – podsumowują autorzy raportu. – Męskość nie wyklucza dbania o zdrowie. Dlatego już w wieku 20 lat należy wykonać pierwsze badania profilaktyczne.
Wiek 20+
Czy przed trzydziestką są badania profilaktyczne, na które należy się zgłaszać? – zapewne wielu mężczyzn zadaje sobie to pytanie. Okazuje się, że tak. Panowie po ukończeniu 20. roku życia powinni co pięć lat wykonać lipidogram, czyli oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego, frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów we krwi. Warto również, aby zgłosili się na prześwietlenie płuc, szczególnie jeśli są nałogowymi palaczami. Częściej (co 2–3 lata) należy wykonać morfologię z OB oraz badanie jąder. Natomiast stężenie glukozy we krwi należy kontrolować raz w roku. Znacznie częściej, bo co pół roku należy zgłaszać się do stomatologa. Panowie nie mogą zapomnieć o samobadaniu jąder (czy nie zwiększyły objętości, nie są bolesne, czy nie ma wyczuwalnych guzków).
Wiek 30+
Po ukończeniu 30. roku życia zwiększa się również liczba badań. Jednym z nich jest badanie okulistyczne wzroku z badaniem dna oka (co 3–5 lat; panowie z cukrzycą lub nadciśnieniem co roku). Co 2–3 lata należy również zgłosić się na kontrolę poziomu elektrolitów (sód i potas mają kluczowe znaczenie dla równowagi elektrolitowej istotnej dla pracy serca), badanie jąder oraz lipidogram. Częściej, bo raz do roku ,warto wykonać badanie ogólne u lekarza, prześwietlić płuca czy też skontrolować stężenie glukozy we krwi.
Wiek 40+
W tym wieku panowie odczuwają pierwsze oznaki pogarszającego się stanu zdrowia. Szybciej się męczą, zaczynają mieć problemy ze słuchem czy wzrokiem. Dlatego tak ważne jest, aby nie zapomnieli o kontrowaniu parametrów zdrowia. Mężczyźni powinni zgłosić się na badanie słuchu (raz w ciągu 10 lat). Co 3 lata wykonywać badanie jąder, EKG oraz skontrolować poziom elektrolitów. Co dwa lata należy zgłosić się na prześwietlenie płuc oraz wykonać lipidogram.
Po 40. przybywa badań, na które należy zgłaszać się co roku. Oprócz badań ogólnych u lekarza pierwszego kontaktu trzeba również zgłosić się na kontrolę prostaty za pomocą badania per rectum, a po ukończeniu 45. roku życia należy wykonać badanie na obecność krwi utajonej w kale.
Natomiast na corocznej wizycie u okulisty warto poprosić o badanie dna oka i pomiar ciśnienia śródgałkowego.
Wiek 50+
Andropauza to okres w życiu mężczyzny zapowiadający zbliżające się wejście w okres starości, a wraz z jej nastaniem występuje wiele dolegliwości.
Jakie badanie należy wtedy wykonać? Na pewno co 5 lat warto zgłosić się na kolonoskopię (badanie endoskopowe jelita grubego) oraz kontrolę stężenia androgenów (męskich hormonów płciowych) we krwi. Znacznie częściej, bo co roku warto sprawdzić poziom hormonów tarczycy. Należy pamiętać też o badaniu prostaty i o oznaczeniu antygenu PSA (enzym pomocny w diagnostyce raka gruczołu krokowego). Nie można również zapomnieć o badaniach profilaktycznych u lekarza pierwszego kontaktu (morfologia, OB, badanie ogólne moczu itd.).
Po 65. roku życia warto także wykonać badanie densytometryczne (gęstość kości).
AS
Słuchajmy sygnałów naszego organizmu
– mówi Szymon Chrostowski, prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”, współorganizator kampanii „Prostata na lata”
– Zachęcam mężczyzn po 40. roku życia, aby zgłaszali się na badania profilaktyczne pod kątem schorzeń prostaty. Coroczna wizyta u urologa może uratować życie. Pamiętajmy, że dbałość o zdrowie zaczyna się od nas samych, słuchajmy sygnałów naszego organizmu i zgłaszajmy niepokojące objawy lekarzowi. Listopad jest szczególnym miesiącem, gdyż od lat obchodzony jest tzw. Movember (Wąsolistopad), kiedy to mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy na znak walki z rakiem prostaty i jądra oraz przełamania tabu związanego z tymi tematami. Każda metoda ma sens, jeśli pomaga oswoić się z mówieniem o nowotworach układu moczowo-płciowego i przełamaniem strachu przed badaniami.
Akcja partnerska