Bank na wyciągnięcie telefonu

2013-11-05 1:00

Ponad milion Polaków codziennie korzysta z mobilnej bankowości. Łatwość użycia i nieograniczony dostęp to główne zalety banku w telefonie.

Aż 12 proc. Polaków korzysta z bankowości mobilnej, wynika z raportu Mobile Life 2013. Niemal 40 proc. użytkowników tego typu bankowości nie wyobraża sobie bez niej życia. Dalsze 64 proc. jej użytkowników przyznaje, że dzięki niej ma stały dostęp do swojego rachunku, a 42 proc. osób ceni sobie uniezależnienie od miejsca pobytu podczas korzystania z bankowości mobilnej.

Do popularności mobilnej bankowości, jak zauważają eksperci z zakresu m-bankowości, przyczynił się rozwój technologii przesyłania danych, coraz doskonalsze urządzenia do ich odbioru oraz rosnące zaufanie do korzystania z usług internetowych.

Mobilne korzyści

Mobilna bankowość stała się standardową usługą prowadzoną przez banki. Na przykład w Banku Zachodnim WBK24 jedynym kosztem, jakie ponosi klient, to opłata za połączenie z Internetem za pośrednictwem telefonu komórkowego naliczanym wg. taryfy operatora.

Banki chcąc przyciągnąć do siebie klientów rozszerzają zakres swoich m-usług. Ciekawym rozwiązaniem zaoferowanym przez Bank Zachodni WBK jest możliwość dokonania wypłaty gotówki z bankomaty bez użycia karty, wystarczy posiadanie telefonu komórkowego. Usługa ta pozwala na dokonanie wypłat we wszystkich bankomatach BZWBK. Osoby korzystające z mobilnej bankowości BZWBK mogą złożyć dyspozycję przelewu na dowolny rachunek, a także spłacić kartę kredytową czy założyć i zamknąć lokatę, bądź uzyskać informacje o otwartych lokatach.

Dużym ułatwieniem dla klientów BZWBK jest geolokalizacja (dostępna w aplikacjach banku), która pozwoli znaleźć nie tylko najbliższy bankomat, ale także markety ogólnospożywcze, stacje paliw, placówki partnerów Programu PAYBACK czy sklepy internetowe, w których płacąc kartą Banku Zachodniego WBK lub Przelewem24, można otrzymać rabat.

M-banking krok po kroku

Co trzeba zrobić, aby móc skorzystać z mobilnej bankowości serwisu BZWBK24? Bankowość mobilna - BZWBK24 mobile dostępna jest w postaci aplikacji mobilnej, przygotowanej dla systemów operacyjnych (iOS, Android, Windows Phone, Blackberry bądź Symbian). Aplikacja dostępna jest w sklepach internetowych lub po zeskanowaniu telefonem lub tabletem kodu QR dostępnego na stronach internetowych banku.

Kolejnym sposobem, aby skorzystać z mobilnej bankowości jest używanie „lekkiego” serwisu transakcyjnego. Jest to strona internetowa dostosowana do wyświetlania na ekranach urządzeń mobilnych. Aby móc z niej skorzystać, wystarczy włączyć przeglądarkę internetową w telefonie i wejść na stronę m.bzwbk24.pl. Logowanie odbywa się przez wprowadzenie numeru PIN oraz hasła które używane są także przy logowaniu do bankowości internetowej.

Osoby, które korzystają z m-bankingu powinny pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Ważne jest, aby nie instalować na telefonie nieznanego oprogramowania ani oprogramowania spoza oficjalnych sklepów z aplikacjami.

Bankowość mobilna
- usługa umożliwiająca dostęp do rachunku bankowego przez telefon komórkowy. Odpowiednie aplikacje zainstalowane w telefonie pozwalają nawiązać połączenie ze stroną internetową banku. Dzięki tego rodzaju bankowości użytkownik ma stałą kontrolę nad rachunkiem, przez telefon może również dokonywać opłat i przelewów na inne konta.
. Do niedawana jedyną formą dostępu do bankowości mobilnej były lekkie strony internetowe, lecz wraz z sukcesem iPhone'ów oraz telefonów z oprogramowaniem Android bardzo popularne stały się także aplikacje mobilne. Pozwalają one na pełniejsze wykorzystanie możliwości telefonu i oferują szerszą funkcjonalność.

Mobilny portfel rodaków

64 proc. użytkowników bankowości mobilnej przyznaje, że dzięki niej ma stały dostęp do swojego rachunku

42 proc. osób ceni uniezależnienie od miejsca pobytu podczas korzystania z bankowości mobilnej

36 proc. użytkowników bankowości mobilnej nie wyobraża sobie bez niej życia

75 proc. użytkowników m-bankowości ocenia aplikację banku, z której korzysta dobrze lub bardzo dobrze

31 proc. badanych przyznaje, że odkąd korzysta z bankowości mobilnej mogłoby zapomnieć o placówkach bankowych

9 proc. korzystających z bankowości mobilnej przyznaje, że jest ona wygodniejsza niż tradycyjna bankowość internetowa

Źródło: Badanie „Rola mobilnych finansów w życiu Polaków”, TNS Polska.

AKCJA PARTNERSKA:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają