Dzień 4 grudnia to jedna z ważniejszych dat dla mieszkańców Górnego Śląska i innych regionów górniczych. Wtedy właśnie obchodzona jest Barbórka, czyli święto gwarków - ludzi pracujących pod ziemią. Górnicy przywiązują olbrzymią wagę do tradycji dnia świętej Barbary i starają się pielęgnować związane z nim zwyczaje.
PRZECZYTAJ: Rajd Barbórka 2013: gdzie i kiedy 51. edycja rajdu, na jakich odcinkach będą się ścigać kierowcy - MAPKI
Zgodnie z tradycją, Barbórka rozpoczyna się poranną mszą w kościele. Po nabożeństwie, górnicy ubrani w galowe mundury i czapki z pióropuszami rozpoczynają pochód ulicami miast. Najważniejszą rolę w przemarszu odgrywa orkiestra dęta. A z ust uczestników pochodu rozbrzmiewa hymn górniczy.
Z okazji święta, najbardziej zasłużeni górnicy i inni pracownicy przemysłu wydobywczego otrzymują medale, nagrody oraz różne odznaczenia. Barbórkowe wieczory to czas hucznych zabaw, w których biorą udział całe rodziny. Co ważne, w tym dniu odświętne ubrania zakładają nie tylko górnicy, ale również ich żony i dzieci.
PRZECZYTAJ: Ich barbórka kosztuje nas majątek
Istotnym elementem Barbórki są spotkania gwarków - starych i młodych górników - zwane inaczej karczmami piwnymi. Górnicy dzielą się wtedy według doświadczenia na "stare strzechy" i "nowe strzechy". Siedząc przy dwóch stołach rywalizują między sobą. Podczas spotkań gwarków również obowiązuje strójgalowy. Każda niedoskonałość w ubiorze karana jest koniecznością wypicia piwa z solą lub zakuciem w dyby.