kghm

i

Autor: materiały prasowe

Święto górników

Barbórka w kopalniach miedzi

2024-12-01 0:00 Materiał sponsorowany

Już za kilka dni górnicy z Zagłębia Miedziowego obchodzą Barbórkę. Poznasz ich po czarnym mundurze i wielokolorowym pióropuszu. Czerń to symbol podziemnych ciemności, zieleń - górnicza tęsknota za zielenią lasów i pól, w czasie pracy pod ziemią. W tym roku górnicze święto zbiega się z obchodami 50-lecie Zakładów Górniczych „Rudna”. Budowę kopalni rozpoczęto w 1969 r., a w 1974 r. rozpoczęła eksploatację. „Rudna” to jedna z najgłębszych kopalń miedziowych na świecie. Górnicy pracują tu nawet 1250 m pod ziemią.

4 grudnia, czyli Barbórka to najważniejsze górnicze święto. W KGHM Polska Miedź uroczystości odbyły się w piątek, 29 listopada. W tym dniu wręczono odznaczenia państwowe i jubileuszowe. I stała się zadość górniczym tradycjom.

Piątek, 29 listopada

  • O 13.30 w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie odbyła się Akademia Barbórkowa, ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych, wyróżnień jubileuszowych i szpad. Dlaczego szpad? To jedno z militariów górniczych. Pozostałe to barda i kordelas.
  • O 15.30 można było obserwować Pochód Lisa Majora i ceremonię skoku przez skórę. Skok przez skórę zrodził się w Styrii, górniczym okręgu Austrii i jest uroczystym obrzędem przyjmowania przez górniczą starszyznę adeptów (młodych lisów) do stanugórniczego. Młode lisy – dziś zazwyczaj uczniowie szkół górniczych – doprowadzani są w pochodzie prowadzonym przez Lisa Majora przed oblicze starych strzech i przyjmowani są do stanu górniczego przez obrzęd skoku przez skórę.
  • W piątek odbyły się także tradycyjne górnicze biesiady – męska Karczma Piwna i kobiecy Babski Comber. To wielkie widowiska biesiadne ze scenografią, gadżetami i różnymi konkursami. 
kghm

i

Autor: materiały prasowe

Środa, 4 grudnia

  • Od 6 rano – zabrzmią pobudki górnicze. Tak co roku rozpoczyna się Barbórka w Zagłębiu Miedziowym - Lubinie, Polkowicach i Głogowie. Orkiestry górnicze wygrywają wiązanki melodii na ulicach miast zatrzymując się pod domami przedstawicieli dozoru górniczego i dyrektorów kopalń. Zgodnie z tradycją, orkiestra budzi przełożonych do momentu, aż ci wyjdą i podziękują orkiestrze częstując „czym chata bogata”. Zwykle to słodycze i ciasto. Wznosi się symboliczny toast.
  • 8.30 – Nabożeństwo Świętej Boskiej Liturgii w intencji górników i ich rodzin w Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie.
  • 9.00– uroczysta Msza św. w intencji górników oraz ich rodzin w Sanktuarium Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie.
  • 13.00 – uroczystość i złożenie kwiatów przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie.
kghm

i

Autor: materiały prasowe

Jan Wyżykowski to polski geolog, z wykształcenia inżynier górnik, specjalista w zakresie geologii złóż rud miedzi. To on odkrył na Dolnym Śląsku rudy miedzi. Dzięki jego odkryciu powstała nowoczesna firma –  Grupa KGHM Polska Miedź - która zapewnia dziś pracę ponad 34 tys. pracownikom w Polsce, Kanadzie, USA i Chile.

kghm

i

Autor: materiały prasowe
kghm

i

Autor: materiały prasowe

Partnerem materiału jest KGHM Polska Miedź SA

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają