Nowa ustawa batem na garnkowych oszustów!

2015-01-09 3:00

Zła wiadomość dla garnkowych naciągaczy i artystów, którzy ich wspomagają. Już obowiązuje nowa ustawa, uderzająca m.in. w firmy, które podczas pokazów wciskają emerytom drogi i często niepotrzebny sprzęt. Czy to koniec prezentacji garnków, na których prym wiódł m.in. "Garnkowcisk" Cezary Pazura (53 l.)?

Cezary Pazura (53 l.) to jedna ze sztandarowych polskich gwiazd, która regularnie uczestniczyła w "warsztatach kulinarnych" firmy o podejrzanej reputacji. Jego występy kabaretowe miały być lepem dla naiwnych, którzy skusili się na absurdalnie drogie garnki. Teraz osoby, które zawarły umowę zakupu podczas takiego pokazu, będą mogły w ciągu 14 dni od niej odstąpić. To nie są jedyne zmiany, które w tym roku czekają konsumentów.

Zobacz: Atak na "Charlie Hebdo". Zlokalizowano terrorystów. Zabarykadowali się w mieszkaniu pod Paryżem

Nowa ustawa o prawach konsumenta

Wprowadza zmiany w prawach klienta i w obowiązkach sprzedającego, zarówno w przypadku zakupów w sklepie, jak i poza nim oraz na odległość - czyli w Internecie, przez telefon i na pokazach. Zawiera zapis, w myśl którego kupujący ma prawo do automatycznego zwrotu pieniędzy za zakupione urządzenie, jeśli w ciągu dwóch lat od zakupu popsuje się ono więcej niż jeden raz. Gdy towar jest wadliwy, przysługuje ci rękojmia i gwarancja.

Z 10 do 14 dni zostanie wydłużony czas na odstąpienie przez klienta od umowy zawartej na odległość (np. przez Internet czy telefon) lub poza lokalem przedsiębiorcy (np. na pokazie lub od akwizytora). Jeżeli konsument nie zostanie poinformowany o tym prawie, termin ten przedłuży się z obecnych trzech aż do 12 miesięcy. Ustawa wprowadzi także jednolity wzór odstąpienia od umowy.

Podwyżka cen papierosów

Wprawdzie nie będzie podwyżki akcyzy na papierosy, ale zwiększa się tzw. średnia ważona ceny detalicznej, na podstawie której wylicza się akcyzę. Paczka papierosów będzie droższa o ok. 30 gr, a niektórych nawet o 60 gr.

Wynagrodzenie minimalne

Minimalne wynagrodzenie w roku 2015 będzie wynosiło 1750 zł brutto (1286,16 zł netto). Kwota ta dotyczy pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy. Z płacą minimalną powiązane są inne świadczenia. Wyższe wynagrodzenie dostaną m.in. osoby, które rozpoczynają pracę. Ich wynagrodzenie w pierwszym roku nie może być niższe niż 80 proc. płacy minimalnej.

Wzrośnie dodatek dla pracowników za pracę w nocy. Każdemu pracującemu między godz. 22.00 a 7.00 należy się dopłata do pensji w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z płacy minimalnej. Wzrośnie też wynagrodzenie za czas przestoju w firmie, które nie może być niższe od płacy minimalnej. Z płacą minimalną wiąże się też odprawa w przypadku zwolnień grupowych, nie może przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Droższe kursy na prawo jazdy.

Od stycznia 2015 roku egzamin na prawo jazdy będzie wyglądał inaczej. Kandydaci będą mieć dodatkowe zadanie na egzaminie. Każdy kursant będzie musiał wykazać się umiejętnością ekojazdy i prowadzić auto tak, by ograniczyć zużycie paliwa. Co to oznacza dla wykupujących kursy na prawo jazdy? Żeby nauczyć się ekologicznej jazdy, kursanci będą musieli przejść dodatkowe płatne szkolenie. W związku z tym kursy podrożeją.

Nowych zasad nie muszą się bać osoby, które przed dniem wejścia w życie przepisów dotyczących energooszczędnej jazdy (1 stycznia 2015 roku) ukończyły szkolenie podstawowe i uzyskały pozytywny wynik z części teoretycznej egzaminu państwowego. Te osoby będą zdawać praktyczną część egzaminu państwowego na dotychczasowych zasadach.

Zmieni się też formuła egzaminu teoretycznego. Pytania będą miały formę dynamiczną (postać wideoklipu). Ograniczony będzie czas odpowiedzi, nie będzie możliwości poprawienia raz udzielonej odpowiedzi ani powrotu do pytań wcześniejszych. Punktacja konkretnych odpowiedzi zależeć będzie od ich ważności w kontekście bezpieczeństwa na drodze. Liczba pytań zostanie zwiększona, przy tym samym czasie rozwiązania całego zestawu. Egzamin teoretyczny będą mogły zdawać osoby, które nie ukończyły kursu, a jednolita baza ok. 2,4 tys. pytań egzaminacyjnych będzie jawna.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki