Odwiedź strony wHolandii.pl oraz workinnl.nl. Zawierają one linki do organizacji, które mogą Ci pomóc w kwestiach związanych z życiem i pracą w Holandii.
O czym musisz wiedzieć:
Rejestracja
Aby mieszkać w Holandii, najpierw musisz się zarejestrować w jednym z punktów rejestracji lub w gminie, w której przebywasz. Po rejestracji otrzymasz numer BSN, niezbędny m.in. przy formalnościach związanych z wynagrodzeniem czy opieką zdrowotną. Jako pracownik delegowany przez polskiego pracodawcę nie musisz mieć numeru BSN, ale musisz się zarejestrować, jeśli przebywasz w Holandii dłużej niż 4 miesiące.
Holenderskie agencje pracy tymczasowej
W Holandii możesz pracować bezpośrednio dla holenderskiego pracodawcy albo za pośrednictwem holenderskiej agencji pracy tymczasowej. Warto korzystać z agencji, które należą do organizacji branżowej ABU lub NBBU.
Agencja, z którą podpiszesz umowę, staje się Twoim pracodawcą i może kierować Cię do wielu miejsc pracy, gdzie będziesz pracować dla różnych firm. W tej sytuacji Twoje warunki pracy, w tym wynagrodzenie lub godziny pracy, mogą się zmieniać. Zapoznaj się z „potwierdzeniem zlecenia”, które za każdym razem otrzymasz od pracodawcy.
Wynagrodzenie
Wynagrodzenie, które otrzymujesz, nie może być niższe niż płaca minimalna dla Twojego wieku, a także musi być zgodne z układem zbiorowym pracy mającym zastosowanie do sektora, w którym pracujesz. Jeśli otrzymujesz niższe wynagrodzenie niż uzgodnione w Twojej umowie, zwróć się o pomoc np. do holenderskiej inspekcji pracy czy SNCU, gdy pracujesz dla agencji.
Zakwaterowanie
Zakwaterowanie jest często oferowane przez pracodawcę. Koszt zakwaterowania może być potrącony z Twojego wynagrodzenia. Jeśli Twoje wynagrodzenie jest równe płacy minimalnej, potrącenie za zakwaterowanie nie może przekroczyć 25% płacy minimalnej dla Twojego wieku.
Ubezpieczenie zdrowotne
Pracując w Holandii musisz posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Możesz ubezpieczyć się samodzielnie, zawierając umowę z holenderskim towarzystwem ubezpieczeniowym lub wybrać ubezpieczenie zbiorowe oferowane przez pracodawcę.
Chcesz wiedzieć więcej lub potrzebujesz pomocy po przyjeździe do Holandii? Odwiedź tę stronę, by dowiedzieć się więcej. Linki do danych kontaktowych punktów znajdziesz tutaj.
Artykuł opracowany przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie we współpracy z SNCU
Materiał sponsorowany na zlecenie Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie