Pomagać może każdy. Bez względu na wiek, płeć, status materialny czy wykształcenie. Mogą to robić dzieci, emeryci, pracownicy i dyrektorzy wielkich firm. Jedyne, co jest potrzebne, to odrobina dobrej woli i chwila, którą możemy poświęcić dla dobra innych. Poprzez taką pomoc zyskujemy ciekawe znajomości, umiejętności i doświadczenia. Dla niektórych to nawet cel życiowy, pasja, czy zawód.
Akt dobrej woli
Taka bezinteresowna i nieodpłatna pomoc oraz praca na rzecz innych nazywa się „wolontariatem". Wolontariusz może działać w ramach jednej (lub kilku organizacji społecznych), ale jego praca może polegać tylko i wyłącznie na świadczeniu wsparcia podopiecznym tej organizacji (praca biurowa w fundacji to żaden wolontariat i wprost zakazuje tego prawo).
Praca wolontariusza jest całkowicie nieodpłatna (wolontariusz nie może pobierać za nią żadnego wynagrodzenia materialnego – nie dostaje więc pensji, ani jej równowartości w innych przedmiotach), ale z tej współpracy nie wychodzi „z pustymi rękami". Nagrodą za jego pracę jest bowiem satysfakcja, uznanie i wdzięczność innych, bezcenna wiedza i doświadczenie, które jest bardzo pożądane na rynku pracy. Udział w wolontariacie jest bowiem bardzo cenny dla pracodawców, którzy również doceniają poświęcenie i zaangażowanie. Ale nie każda praca na rzecz innych jest wolontariatem. Nazywamy tak pomoc osobom, które nie są naszymi krewnymi, przyjaciółmi czy znajomymi. Chodzi bowiem oto, by wykrzesać z siebie „ludzkie odruchy" wobec zupełnie obcych osób.
Odpowiedzialność za innych
Wielkie i odnoszące sukcesy w swojej branży firmy, takie jak PKN ORLEN, pomoc innym stawiają wysoko w swojej hierarchii. W ORLEN-ie jest ona wpisana wstały harmonogram prac i nie mniej ważna, niż inne gałęzie działalności firmy. Pomoc odbywa się na wielu płaszczyznach i wielokierunkowo – zaangażowani są nią nie tylko pracownicy spółki, ale też konsumenci, a czasem nawet osoby, którym ORLEN pomaga. Od wielu lat z sukcesami i prężnie działa Fundacja ORLEN–DAR SERCA.
Zajmuje się ona głównie (ale nie tylko) aktywizacją lokalnych społeczności oraz Rodzinnymi Domami Dziecka –pomaga nie tylko ich wychowankom, ale również
opiekunom. Dzieci korzy- stają ze wsparcia materialnego (np. wyjazdów wakacyjnych czy dofinansowania do szkolnej wyprawki), a także mogą ubiegać się o stypendium naukowe, sportowe czy artystyczne. Z kolei ich opiekunowie dostają wsparcie w postaci szkolenia i wymiernej pomocy w codziennym procesie wychowawczym.
Pracownicy i ich rodziny
Podopieczni Fundacji ORLEN–DAR SERCA nie tylko otrzymują pomoc, ale również uczą się ją okazywać innym, chociażby będąc wolontariuszami i pomagając przy organizacji ORLEN Warsaw Marathon. Dzieci co roku biorą również udział wkonkursie na najładniejszą kartkę świąteczną. Przy organizacji ORLEN Warsaw Marathon pomagają także orlenowscy emeryci.
Również pracownicy ORLENU nie pozostają bierni wobec potrzebujących. Mogą brać udział w akcjach organizowanych przez firmę oraz sami inicjować nowe. Ich aktywność skupia się głównie na pomaganiu dzieciom z domów dziecka oraz ubogim rodzinom. Przygotowują szkolne wyprawki, spełniają świąteczne marzenia dzieci, własnoręcznie przeprowadzają remonty placówek, czy chociażby realizują inicjatywy będące odpowiedzią na daną sytuację (np. pomoc powodzianom).
Pracownicy pomagają potrzebują- cym indywidualnie, w ramach swojego zespołu albo biorąc udział w akcjach organizowanych przez samą spółkę. Wolontariat pracowniczy w ORLENie działa na różnych płaszczyznach. Angażują się w niego także rodziny pracowników. Możliwości jest wiele, ale cel jeden –okazać wsparcie podać pomocną dłoń tym, którzy tego potrzebują. Efekty wolontariatu działającego w ORLEN-ie widać – są wymierne i szybkie.
CHCESZ POMAGAĆ? ZGŁOŚ SIĘ!Wiele fundacji i organizacji czeka na aktywne wsparcie. W Polsce istnieje Siec Centrów Wolontariatu, które wskaza, gdzie potrzeba wolontariuszy. Czasem sa to jednorazowe akcje (np. pomoc przy zbiórce czy organizacji jakiejs imprezy), a czasem dłuzsza współpraca. Jesli nie mozemy swobodnie dysponowac swoim |