XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" rozpoczęło się 9 października 2021 r. w Rzymie. W niedzielę w archidiecezji warszawskiej została zainaugurowana diecezjalna faza synodu, wydarzenie rozpoczęła msza święta, która odbyła się o godzinie 11:00. Jak przekazała Polska Agencja Prasowa, biskup Jarecki poinformował, że w archidiecezji warszawskiej został już powołany sekretariat synodu, wyznaczono także osoby do kontaktu z poszczególnymi zespołami synodalnymi. "Będzie to reprezentacja Kościoła: dwie osoby świeckie: kobieta i mężczyzna oraz ksiądz" - powiedział. Duchowny jednocześnie zastrzegł, że personalia osób kontaktowych zostaną podane do publicznej wiadomości podczas inauguracji diecezjalnej fazy synodu w niedzielę.
Polecany artykuł:
- Stworzymy szeroki zespół synodalny, który będzie reprezentował poszczególne środowiska w diecezji: radę kapłańską, radę duszpasterską, uniwersytety katolickie i świeckie, środowiska katolików świeckich takie jak Klub Inteligencji Katolickiej czy Więź i tak dalej - wymienił bp Jarecki.
Duchowny dodał, że na początku spotkania poświęcone zagadnieniom synodalności będą odbywać się w parafiach. Poinformował, że władze diecezji przygotowały wzór nabożeństwa z modlitwą do Ducha Świętego, od której powinno się zaczynać każde spotkanie synodalne w parafii.
- Każde spotkanie synodalne powinno się składać z dwóch części: na początku powinna być modlitwa i adoracja Najświętszego Sakramentu, później dyskusja. Bez tego, bez prośby do Ducha Świętego, żeby nas oświecił, tylko sobie pogadamy i nic z tego nie wyniknie - stwierdził biskup Jarecki.
Hierarcha poinformował, że parafie przygotują syntezę zebranych doświadczeń, którą przekażą księżom dziekanom, a oni z kolei przygotują tzw. dokument dekanalny. Zaznaczył, że dokumenty z 25 dekanatów zostaną przesłane do sekretariatu diecezjalnego i z tego powstanie finalny 10-stronicowy dokument, będący syntezą prac synodalnych na poziomie diecezji. Zapewnił, że władze archidiecezji warszawskiej chcą docierać do wszystkich środowisk w Kościele warszawskim po to, by każdy mógł się wypowiedzieć. Biskup stwierdził ponadto, że nikt nie zostanie pominięty, nawet środowiska LGBT.
- Jeżeli środowiska LGBT wyrażą wolę zaangażowania w synod, nie wykluczymy ich. Niech przepracują te tematy i niech prześlą wyniki dyskusji do nas. Nikogo nie wykluczamy - zaznaczył duchowny.