Podstawowym produktem znajdującej się na Dolnym Śląsku Huty Miedzi „Legnica” jest miedź elektrolityczna w postaci katod. Produkuje się tu także kwas siarkowy i ołów oraz srebro i złoto jako półprodukt. Huta stosuje najbardziej zaawansowane technologie oczyszczania gazów. Jedną z największych inwestycji proekologicznych była budowa w 1994 r. bezodpadowej instalacji SOLINOX, która służy do odsiarczania gazów, czyli usuwania z nich dwutlenku siarki. Instalacja, zwana „płucami huty”, została niedawno całkowicie zmodernizowana ijest wciąż udoskonalana oraz wzbogacana o innowacyjne rozwiązania. Ostatnie z nich to nowatorski węzeł na instalacji SOLINOX, który doczyszcza gazy z arsenu i rtęci do poziomu nie większego niż 0,05 mg/m3 N, czyli aż o 99 proc.! Do atmosfery trafia jedynie tlen, azot, woda, dwutlenek węgla i odrobina dwutlenku siarki. Węzeł został specjalnie zaprojektowany dla miedziowego giganta KGHM. Obecnie to najwyższy możliwy poziom oczyszczania.
Inwestycja jest jednym z elementów proekologicznego Programu BATAs, który realizuje spółka.
INNOWACYJNA TECHNIKA
KGHM jest pierwszą firmą w Polsce, która oczyszcza gazy w oparciu o sprawdzoną na świecie technikę kalomelową. Zaletą tej techniki jest bardzo skuteczne wyłapywanie związków rtęci i arsenu z gazu. Instalacja składa się z dwóch elektrofiltrów mokrych w pierwszym stopniu oczyszczania, dwóch w drugim stopniu oraz wieży kalomelowej. Gazy wychodzące z wieży chłodzącej kierowane są do zespołu elektrofiltrów mokrych pierwszego stopnia, po czym trafiają do wieży absorpcyjnej (pochłaniającej rtęć) instalacji kalomelowej. Ostateczne odpylenie i oczyszczenie gazu następuje w zespole elektrofiltrów mokrych drugiego stopnia.
SPRAWDZONE NA ŚWIECIE ROZWIĄZANIA
Ten kluczowy projekt udało się zrealizować w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy i to w dodatku w okresie pandemii. Za zaprojektowanie i wykonanie instalacji odpowiadała spółka z Grupy Kapitałowej KGHM: Bipromet. Rozruch technologiczny nowej instalacji podzielony został na dwa etapy. W pierwszym nastąpił rozruch elektrofiltrów do oczyszczania arsenu, natomiast w etapie drugim zaplanowano rozruch części kalomelowej, związanej z usuwaniem rtęci. Po zakończeniu testów gwarancyjnych węzła nastąpi przekazanie do użytkowania.
REDUKCJA EMISJI PYŁÓW TO FAKT!
KGHM Polska Miedź od 2017 r. realizuje program BATAs – dostosowania instalacji technologicznych do wymogów Konkluzji BAT (najlepszych dostępnych technik) dla przemysłu metali nieżelaznych. Inwestycje doprowadziły już w 2021 r. do spadku emisji pyłów z produkcji hutniczej o 79 proc. w porównaniu do roku 2010!
BUDOWA WĘZŁA SOLINOX W LICZBACH
Rozwinięcie możliwości instalacji SOLINOX i budowa dodatkowego węzła do usuwania arsenu i rtęci z gazów powstających w trakcie produkcji w Hucie Miedzi „Legnica” to przedsięwzięcie o ogromnej skali. Najlepiej świadczą o tym liczby:
- 3500 m. sześc. to objętość urobku pochodzącego z wykopu pod fundamenty,
- ciężar wbudowanej do instalacji stali zbrojeniowej to aż 200 ton,
- objętość wbudowanego w fundamenty betonu wynosi 1500 m. sześc.,
- inwestycja wymagała zużycia 500 ton konstrukcji stalowych,
- użyto 5000 metrów koryt kablowych,
- 57 tys. metrów to długość ułożonych kabli,
- długość rurociągów spalin średnicy DN 2800 wyniosła 200 metrów,
- a rurociągów technologicznych - 1000 metrów.
KGHM stawia na ekologię
KGHM Polska Miedź traktuje ekologię jako jeden ze swoich strategicznych obszarów. Chodzi oczywiście o ochronę środowiska naturalnego i zdrowie mieszkańców Zagłębia Miedziowego, jednak nie tylko. Troska o ekologię ma też swoje biznesowe znaczenie. W czasach gdy konsumenci zwracają uwagę na ślad węglowy i inne przejawy ochrony środowiska, ekologia jest także inwestycją w rozwój firmy, bo „brudnej” miedzi nikt nie będzie chciał kupować. W 2021 r. KGHM wydał na inwestycje proekologiczne ponad 446 mln zł.
Firma nie tylko kupuje i modernizuje urządzenia służące ochronie powietrza i wód, a także stara się zagospodarować odpady i złomy. Także wszelkie zmiany i modernizacje rozwiązań produkcyjno-technologicznych zawsze uwzględniają wpływ na środowisko i jego ochronę.
M.in. te kwestie porusza obowiązująca w miedziowej spółce „Polityka Środowiskowa”. Doskonaląc oparty na normie PN-EN ISO 14001 System Zarządzania Środowiskowego najwyższe kierownictwo Spółki zobowiązało się do:
- ciągłego zapobiegania i ograniczania niekorzystnego oddziaływania na środowisko i klimat poprzez usprawnianie i rozwój technologiczny procesów, modernizację i wymianę urządzeń oraz zapobieganie zanieczyszczeniom i awariom,
- racjonalnego korzystania z zasobów środowiska, takich jak ziemia, woda, lasy,
- racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi,
- ograniczania ilości wytwarzanych odpadów i ciągłego rozwoju technik gospodarowania odpadami,
- ograniczania emisji do powietrza, wody i gleby,
- ograniczania emisji gazów cieplarnianych, z uwzględnieniem niezbędnych aspektów ekonomicznych,
- przywracania wartości użytkowej terenów, niekorzystnie przekształconych działalnością KGHM,
- rozważnego stosowania nowych rozwiązań i innowacji, oceniając przy ich projektowaniu i wdrażaniu wpływ na środowisko naturalne i klimat,
- spełnienia przyjętych i uzasadnionych wymagań i oczekiwań stron zainteresowanych,
- spełnienia wymogów obowiązującego prawa, z poszanowaniem zasad etyki,
- aktywnego działania na rzecz zachowania różnorodności biologicznej, a tam, gdzie nie jest to możliwe podejmowania stosownych działań rekompensujących,
- odpowiedzialnego zarządzania gruntami i terenami zielonymi,
- otwartego i pełnego szacunku dialogu ze społecznością lokalną i odpowiednimi władzami na rzecz środowiska i klimatu,
- odpowiedzialnego zarządzania chemikaliami,
- podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz świadomości pracowników w zakresie ochrony środowiska i klimatu,
- kształtowania proekologicznych postaw załogi,
- a także kontrahentów i społeczności lokalnej.
ARSEN NA CELOWNIKU
Arsen (As, łac. arsenicum) – pierwiastek chemiczny z grupy azotowców o właściwościach metaloidu. Występuje w skorupie ziemskiej w ilości 2,5 ppm (zajmując 20. miejsce pod względem rozpowszechnienia wśród pierwiastków). Tworzy ponad 200 minerałów. Często towarzyszący także złożom siarczkowym innych metali. Do naturalnych źródeł arsenu w przyrodzie zalicza się erupcje wulkanów. Jako źródła antropogeniczne wymienia się: uboczną emisję w wyniku procesów wydobycia i hutnictwa rud metali nieżelaznych oraz spalanie paliw kopalnianych (głównie węgla brunatnego i kamiennego. Do organizmu człowieka może dostać się drogą pokarmową i oddechową.
Stężenia arsenu w powietrzu występują zazwyczaj w przedziale od 1ng/m3 do 10ng/m3. Na obszarze Unii Europejskiej ustalono dla arsenu tzw. poziom docelowy czyli poziom substancji, który ma być osiągnięty w określonym czasie za pomocą ekonomicznie uzasadnionych działań technicznych i technologicznych. Wynosi on 6ng/m3 jako wartość średnioroczna. Poziom docelowy ustalony został w celu unikania, zapobiegania lub ograniczania szkodliwego wpływu danej substancji na zdrowie ludzi lub środowisko jako całość. Według informacji gromadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w pobliżu źródeł emisji takich jak huty metali nieżelaznych poziom stężenia arsenu może wzrastać do poziomu 1 µg/m3 czyli 1000 ng/m3. Uruchomienie Instalacji Oczyszczania Gazów Poprocesowych w Hucie Miedzi Legnica w dużym stopniu zmniejszy emisję szkodliwego arsenu do powietrza. Przyczyni się to do dalszej poprawy jakości powietrza w Legnicy.
INWESTYCJE W ZDROWIE PRACOWNIKÓW I MIESZKAŃCÓW
KGHM finansuje od wielu lat „Poradnie promocji zdrowia” w Głogowie i Legnicy, do których mogą się zgłaszać wszyscy mieszkańcy.
W grupie kapitałowej KGHM jest także szpital i ośrodek zdrowia – Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie, z przychodniami w Lubinie, Legnicy, Głogowie i Grębocicach. Świadczy ono m.in. usługi z medycyny pracy, a także kardiologii, gastroenterologii, otolaryngologii, okulistyki i onkologii. W 2021 r. Miedziowe Centrum Zdrowia zostało laureatem trzeciego miejsca w konkursie Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje, w kategorii „Profilaktyka i popularyzacja zdrowego trybu życia”.
Wyróżnienie to jest docenieniem zaangażowania KGHM Polska Miedź w dbałość o zdrowie swoich pracowników. Kapituła konkursu uhonorowała Centrum za „Program wczesnego wykrywania raka płuc, diagnostyka rozedmy i ocena zwapnień w tętnicach wieńcowych”. Ta wyjątkowa inicjatywa specjalistów z lubińskiego szpitala zapewnia pracownikom KGHM możliwość kontroli swojego stanu zdrowia od 2019 r.
Fundacja KGHM Polska Miedź wydała w 2021 r. ponad 22,5 mln zł m.in. na programy zdrowotne. Środki fundacyjne przeznaczane są głównie na zakup nowoczesnego sprzętu i specjalistycznej aparatury medycznej do szpitali, ośrodków rehabilitacyjnych czy innych placówek zdrowia.
CZYM JEST PROGRAM BATAS
Program BATAs ruszył w październiku 2017 r. Jest odpowiedzią na wprowadzone dyrektywą Unii Europejskiej najlepsze dostępne techniki środowiskowe (BAT) dla przemysłu metali nieżelaznych. Program BATAs składa się z 26 projektów inwestycyjnych, w tym 20 w Hucie Miedzi Głogów i 6 w Hucie Miedzi Legnica. KGHM do tego zbioru dodał 20 kolejnych projektów. Chodzi o nowe instalacje technologiczne lub modernizację już działających i poprawę stopnia oczyszczenia z pyłów gazów emitowanych przez huty. Zakończenie Programu przewidziane jest do sierpnia 2023 roku.
Partnerem materiału jest KGHM Polska Miedź S.A.