Boże Ciało 2013: co to za święto, dlaczego idziemy w procesji, znaczenie święta

2013-05-30 12:14

Boże Ciało to najważniejsze święto katolików. Wierni biorą udział w procesjach, aby uczcić Przenajświętszy Sakrament ukryty w hostii. - Dla wierzącego Jezus jest najbardziej obecny w tabernakulum w najświętszym sakramencie pod postacią białego opłatka. - mówi arcybiskup Józef Michalik.

Historia święta

Święto jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy i przeistoczenia chleba w Ciało, a wina w Krew Jezusa Chrystusa. Jego pełna nazwa liturgiczna to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Zostało ustalone przez zwykłych ludzi, którzy chcieli pochwalić się swoją miłością do Jezusa i głosić Królestwo Boże.

W Polsce obchodzimy to święto od 1320 roku. Jest świętem ruchomym, ponieważ obchodzi się je w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. W 2013 roku obchodzimy je 30 maja, a w 2014 roku Boże Ciało przypada na 19 czerwca.

>>>> Boże Ciało 2013 - Poznań procesje i zamknięte ulice

>>>> Boże Ciało 2013 - Warszawa procesje i zamknięte ulice

>>>> Boże Ciało 2013 - Kraków procesje i zamknięte ulice

>>>> Boże Ciało 2013 - Wrocław procesje i zamknięte ulice

Znaczenie święta

Dla osób wierzących najważniejsza jest Eucharystia i przyjęcie Chrystusa pod postacią białego opłatka. Boże Ciało jest dniem upamiętnienia tego sakramentu. Katolicy idą wtedy w procesjach, aby czcić Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. To olbrzymia uroczystość, która pokazuje, jak życie ludzi miesza się z boską rzeczywistością.

- Boże Ciało to święto, w którym katolicy chcą się pochwalić tym, co mają najcenniejszego, czyli Przenajświętszym Sakramentem ukrytym w hostii. Oczywiście potrzebna jest wiara. Dla wierzącego Jezus jest najbardziej obecny w tabernakulum w najświętszym sakramencie pod postacią białego opłatka. Chrystus powiedział: "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika - mówi dla "Super Expressu" abp Józef Michalik.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają