Boże Ciało 2013, Warszawa: Otwarte sklepy, gdzie zrobimy zakupy

2013-05-30 18:44

Boże Ciało to jedno z 12 świąt ustawowo wolnych od pracy. Tego dnia wszystkie duże sklepy muszą być zamknięte. Pracować mogą tylko właściciele oraz osoby zatrudnione na umowę inną, niż umowa o pracę. Sprawdziliśmy dla was, jakie sklepy będą tego dnia otwarte w Warszawie.

Boże Ciało to jedno z 12 świąt ustawowo wolnych od pracy. Tego dnia za ladą sklepową mogą stanąć tylko właściciele lokali oraz osoby zatrudnione na umowę zlecenie bądź umowę o dzieło. Dlatego większość super- i hipermarketów jest tego dnia nieczynna. Nie można także skorzystać z ich wersji on-line. Sprawdziliśmy, jakie lokale będą otwarte, a jakie zamknięte w Warszawie.

>>> Boże Ciało 2013, Warszawa - zamknięte ulice

Rozrywka i gastronomia

Do centrum handlowego Mokotów, Arkady czy Złote Tarasy można się wybrać do kina bądź restauracji. Tych lokali nie obejmuje zakaz handlu w dni świąteczne. Na przykład Multikino w Złotych Tarasach czynne będzie od 9 do 22. Wszystkie punkty handlowe będą jednak zamknięte.

Najważniejsze zakupy

Czynne będą dyżurne apteki oraz stacje paliw. Warto jednak przed udaniem się po leki, zadzwonić do apteki i dowiedzieć się, czy jest czynna. Poza stacjami, otwarte będą również małe, osiedlowe sklepiki. Sieć sklepów Freshmarket czynna będzie od 9 do 19. Możemy liczyć również na lokale sieci Żabka, Jeżyk i Lewiatan.

Co to jest Boże Ciało?

Boże Ciało to święto, w którym katolicy chcą się pochwalić tym, co mają najcenniejszego, czyli Przenajświętszym Sakramentem ukrytym w hostii - mówi dla "Super Expressu" abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski. - Uroczystość jest zawsze spektakularną procesją, mówiącą o naturalnym zjawisku przenikania się w życiu dwóch rzeczywistości, bożej i ludzkiej.

Pokazanie najcenniejszego skarbu wymaga wolnego dnia. W ten jeden dzień katolicy wychodzą z procesją bielanek, ministrantów, zakonnic, księży i wszystkich wiernych na ulice, by pokazać strzeżoną w tabernakulum monstrancję z ciałem Jezusa.

- Oczywiście potrzebna jest wiara - dodaje kapłan. - Dla wierzącego Jezus jest najbardziej obecny w tabernakulum w najświętszym sakramencie pod postacią białego opłatka.

W liturgii kościelnej uroczystość nosi nazwę Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Mało kto wie, że Boże Ciało to święto nieustanowione przez Jezusa. Wyszło oddolnie od ludzi, którzy chcieli się pochwalić, że Chrystus jest dla nich największym skarbem i obiecał im życie wieczne. Głosząc Królestwo Boże, Jezus ubogim mówił, że będą bogaci, więźniom głosił wolność, a niewidomym obiecywał, że zobaczą. Projekt Jezusa pozornie legł w gruzach w chwili śmierci na krzyżu. Dla wierzących katolików nie był to jednak koniec.

- Chrystus powiedział: "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika - dodaje abp Michalik.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki