Boże Ciało zostało ustanowione w 1264 r. przez papieża Urbana IV, bullą "Transiturus". W Polsce pierwsze obchody Bożego Ciała odbyły się w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Wprowadził je biskup Nanker. Pierwsze procesje odbywały się już w XIV wieku w Płocku.
Największa procesja na Boże Ciało odbywa się w Warszawie. Tegoroczny pochód ruszy z kościoła św. Krzyża, przejdzie Krakowskim Przedmieściem i zakończy się przy kościele św. Anny. Na zakończenie procesji kazanie wygłosi prymas Glemp.
Z Bożym Ciałem wiążą się ciekawe wierzenia ludowe. Większość z nich opierała się na przypisywaniu symbolicznego, szczególnego znaczenia kwiatom, gałązkom i palemkom, którymi ozdabia się ołtarze na trasie procesji.
W Sieradzkiem wierzono, że gałązki z procesji zapewnią pomyślne plony - wtykano je w ziemię obok główek kapusty, by szkodniki i robaki nie miały dostępu do zagonów.
W Kościołach święciło się wianki, które potem zakopywano na czterech rogach pola uprawnego, wierząc, ze uchroni to zagony od gradu.
W moc ochrony przed szkodnikami, jaka mają procesyjne gałązki wierzono również w Łowiczu. Funkcjonował tam również mniej przyjemny zwyczaj - bliskie osoby uderzano gałązkami po twarzy, mówiąc: "żebyś był zdrowy i nie lękał się" - co miało uchronić te osoby przed chorobami i wszelkimi zagrożeniami oraz dać im przymiot męstwa.