Liczba potraw serwowanych podczas wigilijnej wieczerzy kształtował się od wieków. Nasi przodkowie nie zastawiali stołu aż tak suto. Dawniej wierzono, że na stole powinna byc nieparzysta liczba dań. To miało przynieść domownikom szczęście. Liczba potraw na stole była ściśle powiązana ze statusem społecznym rzodziny. Najubożsi pozwolić mogli sobie jedynie na siedem dań. Bogatsza szlachta przygotowywała dziewięć potraw. Liczby te nie były przypadkowe: siedem jest przecież dni w tygodniu a dziewięć chórów anielskich. 11 wigilijnych dań podawano tylko na magnackich dworach.
Z czasem tradycja ulegała zmianie, dziś najbardziej przezorne gospodynie skrupulatnie wyliczają 12 niezbędnych na wigilijnej uczcie potraw.
Jak współcześnie tłumaczymy symbolikę wigilijnego menu? Dwanaście ma symbolizować liczbę apostołów, którzy razem z Jezusem zasiadali do ostatniej wieczerzy. Choć to raczej wspomnienie kojarzone ze świętami wielkanocnymi, w polskiej tradycji wpisało się też do bożonarodzeniowych zwyczajów. Poza tym dla naszych przodków liczba ta symbolizowała bogactwo. I zgodnie z tą wiarą, żeby zapewnić sobie finansowe powodzenie w nadchodzącym nowym roku, nalęzy spróbowac wszystkich dwunastu wigilijnych potraw.
Poniżej nasza lista najpopularniejszych wigilijnych potraw:
1. Pierożki z kapustą i grzybami
2. Smażony karp z ziemniakami
3. Ryba po grecku
4. Śledź na wszystkie sposoby
5. Kapusta z grzybami
6. Kutia
7. Barszcz z uszkami
8. Ryba w galarecie
9. Zupa grzybowa z łazankami
10. Kompot z suszu
11. Makowiec
12. Piernik
BOŻE NARODZENIE 2012: Dlaczego na WIGILIJNYM STOLE musi być 12 POTRAW?
Taka kolacja jest tylko raz w roku. I czeka się na nią z wyjątkowym apetytem. Wszystkie panie domu dają z siebie wszytsko, żeby smakowitą kolacją wigilijną rozpocząć czas Bożego Narodzenia. A pracy jest naprawdę dużo. Zgodnie z tradycją na stole wigilijnym powinno być 12 postnych potraw. Nawet jeśli nie wszędzie stół jest tak syto zastawiony, warto dwoiedzieć się, skąd wziął sie taki zwyczaj.