BOŻE NARODZENIE 2012: Tradycje świąteczne obchodzone w Polsce

2012-12-22 15:05

Boże Narodzenie już za pasem! Zobacz, jakie tradycje świąteczne obchodzone są w Polsce! Pewnie większość z nich jest Wam świetnie znana, ale może warto sprawdzić skąd wzięła się taka tradycja...

Tradycje Świąteczne

Tradycję Bożego Narodzenia tworzą spotkania z rodziną przy wspólnych stołach, zwłaszcza wigilijnym, na którym nie może zabraknąć opłatka. Składanie sobie życzeń, obdarowywanie się prezentami, choinka i wspólne śpiewanie kolęd to kolejne aspekty, bez których większość osób nie wyobraża sobie świąt.

Zanim jednak rozpoczną się święta większość z nas wysyła najbliższym osobom, znajomym, czy krewnym świąteczne kartki. Pierwszą taką kartkę z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia wysłał w 1842 r. szesnastoletni londyński artysta, William Maw Egley. Z każdym kolejnym rokiem pomysł nastolatka zyskiwał większą popularność. W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX w., najwcześniej na terenie Galicji.

Czytaj więcej: Boże Narodzenie - KOMPENDIUM WIEDZY

Obecnie na całym świecie ludzie korzystają z wynalazku młodego londyńczyka. Przybiera to również wymiar komercyjny. Coroczna produkcja kartek świątecznych liczona jest w miliardach sztuk. Prócz tradycyjnych motywów stylizowanych na minione czasy, można znaleźć nawet na nich żartobliwe rysunki ze śmiesznymi podpisami.

Wigilia wywodzi się ze wczesnochrześcijańskiego zwyczaju. Jest to czas przygotowania do wielkich świąt, związanym z postem i wstrzemięźliwością. Momentem kulminacyjnym jest wieczerza zwana właśnie wigilią. Zgodnie ze zwyczajem na stole najczęściej znajduje się 12 potraw, co ma później zaowocować obfitością w następnym roku.

Natomiast liczba gości powinna być parzysta. Do pięknej tradycji należy obecność na stole pustego nakrycia, czekającego na niespodziewanego przybysza. Wigilijną tradycją jest również dzielenie się opłatkiem przed rozpoczęciem uroczystej wieczerzy. Symbolizuje to gotowość do dzielenia się chlebem z innymi, do wybaczenia wszelkich urazów i do pojednania.

Innym charakterystyczną elementem wigilii jest choinka, czyli drzewko iglaste, zwykle świerk lub jodła. Zwyczaj ubierania choinki przybył do Polski z Niemiec. Po uroczystej kolacji, składaniu życzeń, większość wiernych wybiera się do kościoła na Pasterkę.

Jest to msza święta, odprawiana w Wigilię o północy, uznawana jest za jedną z najważniejszych tradycji bożonarodzeniowych. Na pasterkę w Polsce w dalszym ciągu przybywają tłumy wiernych. Tradycyjnie rozpoczyna ją kolęda "Wśród nocnej ciszy".

Kto wyobraża sobie święta bez kolęd? Nikt, jest to nierozerwalny element świętowania w niemal każdym polskim domu. Zwyczaj kolędowania wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich, na początku miał wymiar jedynie towarzyski. Z biegiem czasu przybrał jednak charakter religijny, znany po dziś dzień. Do najbardziej popularnych kolęd należą m.in.: "Wśród Nocnej Ciszy, Cicha Noc, Dzisiaj w Betlejem, Jezus Malusieńki, czy Lulajże Jezuniu, Pójdźmy wszyscy do stajenki".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają