Zdecydowana większość zapytanych Polaków - 48 proc. - nie chce karania za posiadanie niewielkich ilości "miękkich narkotyków", a 32 proc. opowiada się zdecydowanie przeciw takiemu rozwiązaniu. Jedynie 27 proc. pytanych sprzeciwia się depenalizacji.
Jeszcze więcej osób nie zgadza na się na karanie więzieniem za posiadanie niewielkich ilości narkotyków - przeciwko temu jest ponad połowa pytanych - 51 proc. Przeciwnego zdania jest 35 proc. badanych.
Na pytanie, co tak właściwie Polacy rozumieją pod hasłem "niewielka ilość" narkotyku, niemal 1/3 pytanych odpowiedziała, że to ilości do 10 g, co piąty pytany odpowiedział, że pod tym pojęciem rozumie ilość do 3 g, jedynie 2 proc. badanych odpowiedziało, że przez "niewielką ilość" rozumieją powyżej 10 g narkotyku.
Polacy w większości uważają, że zarówno "miękkie", jak i "twarde" narkotyki są istotnym zagrożeniem dla zdrowia - uważa tak 59 proc. badanych. Jednocześnie 42 proc. zgadza się ze zdaniem, że marihuana jest groźniejsza od alkoholu (33 proc. jest przeciwnego zdania), a 51 proc. uważa, że ten narkotyk jest groźniejszy od tytoniu (inaczej uważa 22 proc. respondentów).