Tańsza czy droższa szynka? Kilka mniejszych jogurtów czy jeden w opakowaniu rodzinnym? Ser w paczce czy na wagę? Każdego dnia stajemy przed rozmaitymi decyzjami zakupowymi, najczęściej jednak nie mamy czasu na to, by analizować każdy pojedynczy produkt i robimy zakupy na łapu capu. W efekcie nasza lodówka wypełniona jest niepotrzebnym jedzeniem, które się zmarnuje. Poniżej kilka podstawowych zasad, dzięki którym zostaniesz smart shopper'em:
Po pierwsze: porównuj ceny
Hipnotyzująca muzyka, kuszące oferty przy kasach, promocje z podwójnymi lub potrójnymi opakowaniami – sprzedawcy stosują wiele trików, które mają na celu zachęcenie nas do zostawienia w kasie swoich pieniędzy. Nie dajmy się zwariować! Porównujmy oferty w wielu sklepach i zastanówmy się dwa razy, czy kolorowe ogłoszenie o sezonowej wyprzedaży na pewno jest dla nas dobrą okazją. Oferty z różnych sklepów można zestawić na kilka sposobów. Najbardziej czasochłonnym i najmniej wydajnym rozwiązaniem jest wycieczka po okolicznych marketach. Ta opcja sprawdzi się tylko w przypadku osób z nadmiarem wolnego czasu, dlatego lepiej od razu skorzystać z gotowego rozwiązania.
Po drugie: nie trać czasu, skorzystaj z porównywarki
To najlepsza i niezawodna metoda zestawiania ofert, jednym kliknięciem możemy wyszukać aktualne promocje w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych. Pozwoli nam to zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie i błyskawicznie sporządzić listę codziennych zakupów.
Jak to działa?
Przykładowo w najpopularniejszej w Polsce porównywarce cen artykułów spożywczych i środków chemicznych www.alleceny.pl wystarczy wybrać kategorie i stworzyć własną listę zakupów. Porównywarka wyświetli ceny produktów w sklepach internetowych i stacjonarnych, zaproponuje najbardziej korzystną ofertę i umożliwi złożenia zamówienia. Zyskujemy czas, bo nie musimy szukać produktów w sieci oraz błądzić między półkami, wypatrując promocji.
Po trzecie: sporządzaj listy zakupów
Porównywarka zapamiętuje naszą listę zakupów, dzięki czemu możemy wrócić do niej w dowolnej chwili, co może być przydatne w powtarzalnych zakupach tygodniowych. Jak sporządzić dobrą listę zakupów? Najlepiej wcześniej rozpisać jadłospis z uwzględnieniem potrzeb wszystkich domowników na cały tydzień. Na liście wypisujemy więc śniadania, obiady i kolacje oraz niezbędne składniki do przygotowania tych potraw.
Po czwarte: łap dobre okazje!
Gdy zestawiamy ceny ze sklepów stacjonarnych i internetowych – warto od razu przejrzeć aktualne promocje. Nie trzeba w tym celu otwierać kolejnych kart. Na stronie porównywarki Alleceny.pl możemy na bieżąco śledzić promocje w największych sieciach handlowych w Polsce. Warto czerpać z nich inspiracje i jednym kliknięciem dodać wybrane produkty do naszego koszyka.
Po piąte: ustal tygodniowy budżet
Bez dokładnego zaplanowania domowego budżetu z oszczędności nici – koniecznie należy więc obliczyć nasze łączne dochody. Podzielmy je na dochody stałe oraz nieregularne, aby precyzyjnie określić ilość pieniędzy, jaką możemy w każdym miesiącu wydać. Od dochodów najpierw odejmijmy wszystkie miesięczne zobowiązania.
Z tego co zostanie wyznaczmy miesięczny budżet na jedzenie i podzielmy go na cztery. W ten sposób wyznaczymy sobie tygodniową granicę wydatków na żywność. I w tym przypadku pomocna będzie porównywarka.
Dzięki niej w wygodny sposób sprawdzimy każdą cenę w sklepie, tak aby zakupy nie przekraczały naszego limitu. Najlepiej sprawdzić to samemu, wchodząc na stronę Alleceny.pl i przy okazji odwiedzając blog działający w serwisie (www.alleceny.pl/blog) z poradami dotyczącymi m.in. oszczędzania, odżywiania, e-zakupów czy mądrego wydawania pieniędzy.