Lekarzom udało się wywalczyć wykreślenie z ustawy lekowej zapisu o karach za źle wystawione recepty. W piątek przegłosował to Sejm. Dlatego większość środowiska lekarskiego wygasza swój protest. Medycy z Porozumienia Zielonogórskiego już zapowiedzieli, że nie będą sięgać po niesławną pieczątkę "Refundacja do decyzji NFZ". Czy ich śladem pójdzie Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy? Przekonamy się dzisiaj.
Ale to nie koniec horroru pacjentów. Bo protest zaczynają aptekarze, którzy w myśl ustawy refundacyjnej dalej będą karani za realizację błędnych recept. Dlatego od dziś na godzinę będą zamykali apteki i otwierali je tylko w nagłych wypadkach (np. nadciśnienia tętniczego). Będą też uważnie przyglądać się receptom i odrzucać je, jeśli znajdą najmniejszy nawet błąd. Jaki? Pokazujemy błędy najczęściej popełniane przy wypisywaniu recept.
Na to zwróć uwagę
1. Nieprawidłowe wymiary blankietu recepty.
2. Brak adnotacji "Rp" przed danymi dotyczącymi przepisanych leków.
3. Brak na dole recepty w formie wydruku nazwy i adresu lub numeru REGON podmiotu drukującego recepty, lub zwrotu ,,wydruk własny" w przypadku gdy wydruku, dokonuje osoba uprawniona do wystawiania recept.
4. Brak pieczątki i podpisu lekarza przy poprawkach naniesionych na recepcie.
5. Brak lub nieczytelność danych na pieczątce osoby uprawnionej do wystawienia recepty z wyjątkiem numeru prawa wykonywania zawodu.
6. Brak podpisu osoby wystawiającej receptę.
7. Brak lub nieczytelność unikalnego numeru identyfikującego receptę.
8. Brak lub błędna data wystawienia recepty.
9. Przekroczenie 90-dniowego terminu realizacji od daty wypisania przy wystawieniu trzech recept na następujące po sobie okresy stosowania.
10. Umieszczenie na recepcie dodatkowych informacji niezwiązanych z jej przeznaczeniem, w tym informacji reklamowych. W tym pieczątki "Refundacja do decyzji NFZ".
11. Brak odpowiedniej adnotacji przy wpisaniu numeru PESEL jednego z rodziców dziecka przy braku tego numeru u dziecka do pierwszego roku życia.
12. Nieprawidłowe dane na temat leków: więcej niż pięć leków, przepisanie więcej niż pojedynczej ilości leku recepturowego, określenie ilości przepisanych opakowań lub jednostek dawkowania cyframi rzymskimi, nieprawidłowa/błędna nazwa lub dawka, w której dany lek nie występuje, brak dawkowania leku gotowego lub leku recepturowego, który zawiera w swoim składzie środek odurzający lub substancję psychotropową.