Cała Polska jest dziś w Warszawie i Krakowie - na uroczystościach pogrzebowych

2010-04-18 11:37

Te smutne wydarzenia przejdą do historii! Dzisiaj i jutro cała Polska żegnać będzie ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W sobotę na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędą się państwowe uroczystości żałobne w intencji wszystkich 96 tragicznie zmarłych.

W niedzielę na Wawelu zostanie pochowana Para Prezydencka Lech (†61) i Maria (†67 I.) Kaczyńscy. To ostateczna decyzja. Nie przeszkodzi temu nawet groźny pył z Islandii, który od piątku paraliżuje lotniska w całej Europie i może pokrzyżować plany przylotu do Polski przywódców państw z całego świata.


- Wolą rodziny prezydenta jest, by w żadnych okolicznościach data pogrzebu nie uległa zmianie - podkreślił wczoraj Jacek Sasin (41 l.), minister w Kancelarii Prezydenta. Do piątkowego wieczoru żadna z 96 zagranicznych delegacji nie odwołała przyjazdu - poinformowało polskie MSZ. Wczoraj w stolicy i w Krakowie przygotowania szły pełną parą. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik dzisiaj rano. Kuria Warszawska zaapelowała do parafian, by przyjmowali w swoich domach żałobników. W sobotnich uroczystościach żałobnych na pl. Piłsudskiego może uczestniczyć nawet milion osób - szacuje stołeczny Ratusz.

W przygotowania zaangażowanych jest ok. 2 tys. funkcjonariuszy policji, straży miejskiej oraz służb medycznych. Podobne tłumy mają zgromadzić się w Krakowie. Lotnisko w podkrakowskich Balicach jest przygotowane na to, że w niedzielę co 10 minut będą lądować i startować rządowe samoloty. Uroczystości na miejscu będzie obsługiwać na bieżąco ponad 3 tys. dziennikarzy z całego świata.

Przeczytaj koniecznie: Najważniejszy pogrzeb świata. Oni będą na uroczystościach w Krakowie (ZDJĘCIA)

Do stolicy i Krakowa żałobnicy przyjeżdżają z całej Polski już od czwartku. Andrzej Putlak (44 l.) z żoną Ewą (38 l.) i synkiem Wojtkiem (11 l.), których spotkaliśmy w długiej kolejce przed Pałacem Prezydenckim, przyjechali aż z Sopotu. - Jechaliśmy tu niemal 360 kilometrów, żeby złożyć hołd Prezydentowi i wszystkim ofiarom katastrofy. Zdajemy sobie sprawę, że na naszych oczach dzieje się historia. Chcemy, by nasz syn zapamiętał te chwile - mówią Putlakowie. W Krakowie szczególnie przygotowują się na przyjazd najważniejszych osobistości z całego świata. - Pracujemy non stop i wszystko będzie przygotowane jak należy - zapewnia mjr Dariusz Aleksandrowicz, rzecznik BOR. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę w południe w Warszawie i zakończą wieczorem w niedzielę w Krakowie. Najprawdopodobniej od godz. 20 udostępniona zostanie dla zwiedzających krypta. W najbliższym czasie znajdzie się w niej tablica poświęcona wszystkim ofiarom katastrofy. Wskazuje się na datę 18 czerwca, czyli dzień urodzin prezydenta.

Tu obejrzysz pogrzeb na telebimach
Białystok - przed Katedrą Najświętszej Marii Panny - Rynek Kościuszki
Bydgoszcz - na Starym Rynku (tylko niedziela)
Częstochowa - przed Szczytem Jasnogórskim
Dąbrowa Górnicza - przed Pałacem Kultury Zagłębia
Elbląg - na placu Kazimierza Jagiellończyka.
Gdańsk - na placu Solidarności
Gliwice - na placu Krakowskim w Gliwicach
Katowice - na placu Sejmu Śląskiego
Londyn - na placu Trafalgar (tylko niedziela)
Lublin - na Wzgórzu Zamkowym
Łódź - w pasażach Rubinsteina i Schillera
Poznań - na placu Mickiewicza oraz przed Centrum Kultury Zamek
Radom - przed budynkiem Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego 53
Rzeszów - 2 telebimy - rynek obok ratusza i przed Urzędem Marszałkowskim od strony alei Cieplińskiego.
Siemianowice Śląskie - telebim na Rynku Miejskim (transmisja w niedzielę)
Szczecin - na Jasnych Błoniach
Tarnów - na placu Sobieskiego i na placu Kościuszki (koło "Świtu").
Toruń - na Rynku Staromiejskim
Wadowice - na rynku
Wrocław - 2 telebimy - 1 w kościele garnizonowym, drugi przed tym kościołem na pl. św. Elżbiety
Zielona Góra - na placu przy kościele Ducha Świętego na osiedlu Przyjaźni (tylko w niedzielę)

Złóż kondolencje:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki