Plotki o młodych gosposiach księży krążą po niejednej polskiej miejscowości, a skandale seksualne z udziałem duchownych to już chleb powszedni. Kiedy właściwie wprowadzono tak niekiedy ciążący duchownym celibat?
Wśród chrześcijan początkowo celibat był wyborem niektórych osób. Już w Biblii prorocy wybierają bezżenność, na przykład Jan Chrziciel czy Święty Paweł.
W czasach wczesnego średniowiecza hierarchowie oficjalnie pochwalali wstrzemięźliwość i bezżenność duchownych. jednak wciąż jeszcze nie było to nakazem, a żonaci meżczyźni mogli być wyświęcani.
Celibat księży został usankcjonowany prawnie dopiero w XI wieku w czasach Grzegorza XVII w ramach tak zwanej reformy gregoriańskiej. Zgodnie z nią małżeństwa zawierane przez ksiezy były uznawane za nieważne. Papież Innocenty III (1198-1216) uznał celibat za obowiązujące w Kościele prawo. Praktyka bywała jednak różna, nawet w Polsce w późniejszym średniowieczu zdarzali się księża żonaci. Za ostateczną datę potwierdzającą obowiązek celibatu uznaje się niekiedy dopiero 1917 rok, gdy wprowadzono nowy Kodeks Kanoniczny. W każdym razie wprowadzanie celibatu było stopniowe, nie ma tutaj jednej pewnej, przełomowej daty.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail