Chcesz biegać? Pokaż ważne badania

2013-10-11 10:48

Po śmierci uczestnika "Biegnij Warszawo" rozgorzała dyskusja na temat zabezpieczenia tego typu imprez, a także monitorowania stanu zdrowia przez samych biegaczy. Niewykluczone, że już niebawem, aby wziąć udział w podobnym biegu, trzeba będzie okazać aktualne wyniki badań umożliwiające start.

Na mecie "Biegnij Warszawo" doszło do tragedii. Zmarł jeden z uczestników biegu, a kilku innych trafiło do szpitala. W związku z tymi wydarzeniami zaczęto poruszać kwestie związane z zabezpieczeniem medycznym takich imprez. Wiele osób ze świata biegaczy, zwróciło również uwagę na podejście samych startujących, którzy często przeceniają swoje możliwości, a co więcej, po prostu się nie badają.

ZOBACZ: Śmierć na mecie "Biegnij Warszawo"

Jeszcze w tym roku czeka nas kilka dużych imprez biegowych, jak chociażby 14. Poznań Maraton oraz warszawski Bieg Niepodległości. Organizatorzy już zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby dobrze zadbać o bezpieczeństwo uczestników.

Mamy dobre zabezpieczenie medyczne, a dodatkowo podpisaliśmy porozumienie z Centrum Chorób Serca i Układu Krążenia I-Kar, gdzie każdy zarejestrowany uczestnik może się przebadać kardiologicznie - mówi Monika Prendke z Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji; organizator niedzielnego maratonu.
Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-zanim-pobiegniesz-bedziesz-musial-sie-zbadac,nId,1040500?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

- Mamy dobre zabezpieczenie medyczne, a dodatkowo podpisaliśmy porozumienie z Centrum Chorób Serca i Układu Krążenia I-Kar, gdzie każdy zarejestrowany uczestnik może się przebadać kardiologicznie - powiedziała "Rzeczpospolitej" Monika Prendke z Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji; organizator niedzielnego maratonu.

ZOBACZ: Biegnij Warszawo. Nie wytrzymało serce biegacza

Spora liczba biegaczy może pojawić się na starcie Biegu Niepodległości zaplanowanego na 11 listopada. Organizatorzy przewidują, że może to być nawet 12 tysięcy, a więc niewiele mniej niż podczas "Biegnij Warszawo".

- Zabezpieczenia medyczne będą takie jak dotąd, ale nie jest wykluczone, że inaczej ustawimy karetki i lepiej oznakujemy punkty medyczne - zapowiedział Marcin Kuriata z biura organizatora biegu

"Rzeczpospolita" napisała, że również inne miasta wyciągają wnioski z tragicznych wydarzeń z "Biegnij Warszwo". Władze Krakowa zastanawiają się nad wprowadzeniem przepisu, zgodnie z którym każdy uczestnik biegu ulicznego, będzie musiał przedstawić aktualne zaświadczenie zdrowotne o braku przeciwwskazań.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki