Na Targach Ślub i Wesele obecni byli sami zakochani. Mogli znaleźć m.in obrączki, suknie czy garnitury

i

Autor: Takmeomeo/pixabay.com/CC0 Creative Commons Na Targach Ślub i Wesele obecni byli sami zakochani. Mogli znaleźć m.in obrączki, suknie czy garnitury

Chcesz wziąć w 2020 roku ślub? Polski kościół wprowadza WAŻNE zmiany

2020-01-03 12:14

Planujesz zmienić status swojego stanu cywilnego w nadchodzącym roku? Zapoznaj się ze zmianami, jakie przygotował polski kościół katolicki na 2020 rok. Nowe zasady zawierania małżeństw mają mieć pozytywny wpływ na ograniczenie zawierania małżeństw nieważnych. Na czym będą polegać?

Osoby, które chcą zawrzeć kościelny związek małżeński muszą spełnić szereg wymogów formalnych oraz poddać się wywiadowi, który przeprowadza duchowny. Jak zapowiedział Episkopat Polski, już od czerwca takowa rozmowa wyglądać będzie inaczej niż do tej pory, ponieważ zmienić się mają zarówno pytania, jak i forma ich zadawania. Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu: - Po swobodnej rozmowie z narzeczonymi duszpasterz winien zadawać pytania każdemu z nich osobno (...). Odnotowując odpowiedzi, duszpasterz winien unikać lakonicznego zapisywania ich w formie "tak" lub "nie" (...). Przed rozpoczęciem zadawania pytań przewidzianych w protokole duszpasterz winien odebrać od narzeczonych przysięgę mówienia prawdy (...) do jej złożenia trzeba przygotować księgę Pisma św. oraz krucyfiks.

Zmienione zasady wywiadu przed ceremonią mają mieć na uwadze warunki życie we współczesnym świecie. Pogłębiony wywiad oraz zadawanie pytań każdemu z osobna ma sprawić, że nie będzie chodzić do rozwodów kościelnych (tzw. unieważnianie małżeństw).

Dekret Konferencji Episkopatu Polski formalizuje to, co do tej pory podlegało indywidualnej interpretacji kościelnego prawa przez proboszcza. Zamiast możliwości przeprowadzania indywidualnych wywiadów wprowadzony jest taki obowiązek. Pytanie o dobrowolność zawarcia związku będzie poszerzone o to, czy do ślubu nie przymusza narzeczonych rodzina. Zgodnie z dokumentem ksiądz zada narzeczonym również pytanie o płodność i o to, czy są zdolni do współżycia seksualnego. Duchowny zobowiązany też będzie do zniechęcania do ślubu małoletnich, którym rodzice pozwolili na zawarcie związku małżeńskiego - zwłaszcza gdy spodziewają się dziecka i istnieje obawa, że ich decyzja wynika z "obawy przed zniesławieniem".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają