Trzeba pamiętać o zasadzie: "Dom jest bezpieczny na tyle, na ile odporny na włamanie jest jego najsłabszy element". Podstawą każdego domowego systemu bezpieczeństwa są zamknięcia mechaniczne. To one odpierają pierwszy atak i pozwalają spełnić swoje funkcje monitoringowi oraz elektronicznym systemom alarmowym.
Jak wybrać zamek
Jednym z wyznaczników określających wartość zakupionego zamka jest jego atest bezpieczeństwa. Atest-certyfikat stanowi gwarancję producenta, że zamek przeszedł wszelkie możliwe badania związane z jego odpornością przeciwwłamaniową "na atak".
Idealnym rozwiązaniem zabezpieczającym nasz dom byłoby zastosowanie atestowanych okuć do drzwi w połączeniu z wysokiej klasy atestowanym zamkiem.
Większość firm ubezpieczeniowych wymaga od klientów posiadania dwóch zamków w drzwiach (dwóch wkładek), w tym jednego atestowanego. Związane jest to oczywiście z pewnymi kosztami, które jednak zaprocentują w przyszłości - spokojem o pozostawiony dom.
Godne uwagi są także komplety wkładek na jeden klucz. Dzięki nim wszystkie zamki w drzwiach od mieszkania, garażu, bramy itp. otworzymy tym samym kluczem. Takie wkładki również można kupić z atestem. Rozwiązanie ma wiele zalet - przede wszystkim nosimy tylko jeden klucz zamiast całego pęku. A dzieciom łatwiej jest pamiętać o jednym kluczu niż o wielu.
Na co zwrócić uwagę
Warto zamontować zamek lub wkładkę, które mają zabezpieczenie przeciw kopiowaniu kluczy. W tym celu producenci stosują karty z indywidualnym kodem nacięcia oraz klucze z profilem zastrzeżonym w Urzędzie Patentowym RP.
Powinny także posiadać zabezpieczenie przeciw przewierceniu, czyli hartowane kołki w bębenku i korpusie. Wzmocniona konstrukcja jest zabezpieczeniem przed wyrwaniem bębenka z korpusu wkładki. Dobry zamek czy wkładka są odporne na manipulacje elektroniczne i mechaniczne oraz zabezpieczone przed otwarciem tzw. metodą bumping - złodzieje używają do tego specjalnych sprężyn i kulek.
Klasa wyższa jest lepsza!
Zamki atestowane mogą mieć różne klasy zabezpieczenia - im wyższa klasa, tym lepsza. Dobrze zamontowany zamek powinien wytrzymać próby ataku przez pół godziny. Liczbę zamków w drzwiach można oczywiście mnożyć. Tylko po co? Montowanie większej liczby zamków nie poprawia znacząco bezpieczeństwa, a osłabia konstrukcję drzwi.
Zasada, której warto się trzymać, jest taka, że solidny produkt atestowany stosujemy do równie solidnych drzwi.