pkp

i

Autor: materiały prasowe

DWORCE KOLEJOWE

Ciekawe miejsca na mapie turystycznej

2024-07-17 0:01 Materiał sponsorowany

Nadeszły upragnione wakacje. To doskonały czas na podróże. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby nacieszyć wzrok zabytkami i pięknymi okolicznościami przyrody. W naszym kraju jest mnóstwo godnych uwagi miejsc. Przy okazji, warto zatrzymać się nieco dłużej w miejscach, gdzie nasza podróż się zaczyna lub kończy – na dworcu kolejowym. Wiele z nich to prawdziwe perły architektury i atrakcje turystyczne. Swój obecny kształt zawdzięczają Polskim Kolejom Państwowym.

Już od kilkunastu lat spółka PKP S.A. modernizuje lub buduje nowe dworce kolejowe w Polsce. Przywraca zabytkowym obiektom historyczny, niepowtarzalny charakter, jednocześnie wyposażając je w nowoczesne udogodnienia dla pasażerów. Oprócz tego Polskie Koleje Państwowe realizują swój autorski projekt pn. IDS, czyli Innowacyjne Dworce Systemowe. W ten sposób stopniowo powstają niewielkie obiekty, budowane według standardowego wzoru, a do tego: funkcjonalne, ekologiczne, energooszczędne. Piękne i ciekawe architektonicznie dworce możemy oglądać zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych ośrodkach. Tak prezentują się jedne z najciekawszych dworców kolejowych w Polsce!

Neogotycki Wrocław Główny

Dworzec znajduje się w samym sercu miasta, będąc nie tylko doskonałym węzłem komunikacyjnym, ale także miejscem spotkań czy wydarzeń kulturalnych. Wrocław Główny uznawany jest za perłę architektury krajowej i europejskiej. Dworzec przeszedł kompleksową modernizację w latach 2010-2012. Było to możliwe dzięki środkom unijnym z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Gruntowna modernizacja sprawiła, że plac dworcowy to dziś estetyczne i przyjemne miejsce z zielenią, deptakami, fontannami i parkingiem. Sam budynek dworca wraz z holem kasowym został przebudowany tak, aby zachować jego walory historyczne i architektoniczne. Jednocześnie spełnia wszelkie wymogi nowoczesnej obsługi pasażerów.

pkp wrocław

i

Autor: materiały prasowe
wrocław pkp

i

Autor: materiały prasowe
pkp

i

Autor: materiały prasowe

Gdynia Główna z mozaikami na ścianach

Dzięki modernizacji współfinansowanej z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko gdyński dworzec nie tylko stał się piękniejszy, ale także spełnia warunki obsługi podróżnych na miarę XXI wieku. Zabytkowa architektura dworca nie została naruszona, zaś elementami wewnątrz budynku, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są mozaiki i malowidła ścienne – część z nich odkryto w trakcie renowacji ścian Sali Restauracyjnej. Pod warstwami kolorowej farby znajdowała się mapa wybrzeża, Europy i świata. Zdaniem ekspertów są to prace prof. J. Studnickiego i jego współpracowników: ostatnie wspólne dzieło grupy pomorskich artystów aktywnych po wojnie.

pkp gdynia

i

Autor: materiały prasowe
gdynia pkp

i

Autor: materiały prasowe
gdynia pkp

i

Autor: materiały prasowe

Nidzica jako doskonały przykład IDS

Budowa dworca w Nidzicy została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Nowy dworzec zastąpił stary i nienadający się do użytku budynek. Teraz obiekt prezentuje się wyjątkowo dobrze: ma nowoczesny wygląd z ciekawą kolorystycznie elewacją. Jego charakterystyczną cechą jest wieża zegarowa, która rozdziela jednopoziomowy budynek na część otwartą i zamkniętą (przeszkloną). IDS w Nidzicy jest proekologiczny: został wyposażony w panele fotowoltaiczne, oświetlenie LED, pompy ciepła, a woda deszczowa jest odzyskiwana, a następnie używana do spłukiwania toalet.

nidzica pkp

i

Autor: materiały prasowe
nidzica pkp

i

Autor: materiały prasowe
pkp

i

Autor: materiały prasowe

Władysławowo – połączenie klasycyzmu i nowoczesności

Dworzec we Władysławowie to kolejny obiekt zrewitalizowany dzięki środkom unijnym – w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budynek nie tylko pięknie się prezentuje, ale także zapewniono w nim wszelkie ważne udogodnienia dla podróżnych. Nocą dworzec jest pięknie podświetlony. W centralnej części obiektu klasycyzm miesza się z nowoczesnością. Cały budynek wyposażono w system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS– Building Management System), który pozwala jak najefektywniej zarządzać zużyciem energii elektrycznej, ciepła i wody.

pkp

i

Autor: materiały prasowe
pkp władysławowo

i

Autor: materiały prasowe
pkp

i

Autor: materiały prasowe

NOWE DWORCE SĄ ESTETYCZNE I FUNKCJONALNE

Modernizowane i budowane od podstaw dworce są dostosowane do potrzeb wszystkich grup pasażerów, w tym osób o ograniczonej mobilności. Przykłady udogodnień na dworcach:

  • windy
  •  pochylnie tablice multisensoryczne
  • ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących
  • obniżone okienka kasowe
  •  miejsca postojowe
  • dostosowane toalety
  • oznaczenia w alfabecie Braille’a.

Partnerem materiału jest PKP S.A.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki