Gimnazjaliści za część z języka polskiego uzyskali średnio 68% punktów możliwych do otrzymania. Za zadania z matematyki- 47%.
Z informacji podanych przez portal onet.pl wynika, że z części historycznej i wiedzy o społeczeństwie uczniowie uzyskali średnio 59 procent punktów, zaś za zadania z przedmiotów przyrodniczych- 52 proc.
Młodzież zmagała się również z pisaniem egzaminu z języka obcego nowożytnego. Przeprowadzono go na dwóch poziomach- podstawowym i rozszerzonym. Średni wynik z egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym to 67% punktów, z niemieckiego- 54%. Najwięcej punktów udało się uzyskać uczniom piszącym egzamin z języka francuskiego- 70 procent.
Egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym uczniowie napisali na średnio 46% punktów, z języka niemieckiego- 39%, z języka francuskiego- 74 procent punktów.
Zobacz też: Egzamin Gimnazjalny CKE 2014 NA ŻYWO wyniki, oceny jak i gdzie sprawdzić?
Słabe punkty uczniów
Według CKE trudność gimnazjalistom sprawiły zadania dotyczące chronologii historycznej oraz takie, które sprawdzały funkcjonalne wykorzystanie wiadomości z zakresu teorii literatury i z zakresu świadomości językowej. W części matematycznej uczniowie nie popisali się w rozwiązywaniu zadań wymagających przeprowadzenia samodzielnego rozumowania matematycznego. Gimnazjaliści nie poradzili sobie w zadaniach z dziedziny chemii, które wymagały od nich wnioskowania o wyniku reakcji na podstawie podanych informacji.
W części z języka obcego, uczniowie nie wykazali się umiejętnością poprawnego stosowania środków językowych, zaś w przypadku języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego- tworzeniem wypowiedzi pisemnej.
Co poszło najlepiej?
CKE zwróciła również uwagę na najmocniejsze strony uczniów. Otóż nie mieli oni problemu z zadaniami, które wymagały od nich wyszukania informacji w różnych tekstach kultury. Takie zadania występowały w arkuszu z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie. Nastolatkowie wykazali się w częsci matematycznej umiejętnością odczytywania i wykorzystywania informacji z tekstu i z rysunku, zaś w przedmiotach przyrodniczych- umiejętnością interpretowania danych przedstawionych na wykresie.
Dla porównania...
W zeszłym roku uczniowie z języka polskiego zdobyli średnio 62% punktów możliwych do otrzymania, z matematyki 48%, z historii i WOS-u- 58 proc. punktów, zaś za zadania z przedmiotów przyrodniczych- 59 proc.
Z części z języka angielskiego na poziomie podstawowym średni wynik to 63 proc. punktów, zaś w wersji rozszerzonej- 45 procent. Z niemieckiego na poziomie podstawowym w ubiegłym roku uczniowie osiągnęli wynik 58 procent, zaś na poziomie rozszerzonym- 40%.
Przypominamy, że przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego to jeden z warunków ukończenia gimnazjum. Wyniki egzaminu wraz z ocenami końcowymi z poszczególnych przedmiotów będą miały duży wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły średniej. Nastolatkowie, którzy nie pisali testu pod koniec kwietnia, mieli szansę zrobić to na początku czerwca.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail