NOC ŚWIĘTOJAŃSKA 2012, noc kupały

i

Autor: ARCHIWUM

Co to jest NOC KUPAŁY? Kiedy wypada?

2016-06-21 12:38

Noc Kupały to jedno z najbardziej znanych świąt słowiańskich, które przetrwało do współczesnych czasów. Podczas tego święta, modlono się do bóstw i proszono o obfite zbiory. Wielką atrakcją cieszyło się również puszczenia wianków po rzekach, co było wróżbą dla młodych panien dotyczących ich małżeństw. Tradycyjnie Noc Kupały przypada w najkrótszą noc w roku, czyli z 21 na 22 czerwca.

Według historycznych źródeł, Noc Kupały zaczęła być świętowana w Polsce około X wieku. Jak się jednak okazuje, Noc Kupały nie była obchodzona tylko w naszym kraju, ale i również w Finlandii, na Łotwie na Litwie oraz na Białorusi. Słowiańskie święto było dla mieszkańców jednym z najważniejszych dni w roku - podczas Nocy Kupały proszono bowiem bóstwa o urodzaj na polach oraz o dobrą pogodę. Najkrótsza noc w roku była także bardzo ważnym czasem dla młodych panien, które podczas Nocy Kupały dziewczyny wrzucały swoje wianki do rzeki. W zależności od tego, jak popłynął wianek, odczytywano los dziewczyny. Jeśli wianek wyłowił kawaler, oznaczało to szybki ślub. Jeśli jednak wiązanka paliła się, oznaczało to, że dziewczyna będzie starą panną.

Noc Kupały nie może się także objeść bez wielkich ognisk, zwanych sobótkami. Skoki przez ogniska oczyszczały, chroniły przed złym i leczyły. Dawniej w niemal całej  Europie w noc sobótkową płonęły ogniska. Palono w nich ofiary z drobnej zwierzyny oraz ziół, co miało zapewnić pomyślność ludziom i zwierzętom hodowlanym.


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki