Co to jest apostazja? Jak wystąpić z Kościoła? Tak wygląda złożona procedura [ZASADY]

i

Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne Co to jest apostazja? Jak wystąpić z Kościoła? Tak wygląda złożona procedura [ZASADY]

Co to jest apostazja? Jak wystąpić z Kościoła? Tak wygląda złożona procedura [ZASADY]

2020-10-26 9:51

Co to jest apostazja? Jak wystąpić z Kościoła? To pytania, które w dobie kryzysu instytucji kościelnych zadaje sobie wiele osób. Wystarczy spojrzeć w trendy w Internecie: hasła dotyczące apostazji rosną na popularności w wyszukiwarkach internetowych. Jak jednak w praktyce wygląda ta złożona procedura? Oto zasady i kroki, które trzeba poczynić, by dokonać apostazji.

Co to jest apostazja?

Kryzys instytucji kościelnych w Polsce zdaje się nabierać na sile, co widać zwłaszcza teraz, podczas protestów kobiet, które odbywają się w miastach w całej Polsce i gromadzą tysiące młodych (choć nie tylko) osób. Wraz z burzliwymi nastrojami, rośnie też zainteresowanie takimi terminami jak "apostazja", co widać chociażby w trendach w sieci, w wyszukiwarkach internetowych. Popularność zyskały ostatnio takie hasła jak: "co to jest apostazja?" czy "jak wystąpić z Kościoła?". Idąc naprzeciw temu zainteresowaniu, postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości w tej sprawie. W praktyce procedura dokonania apostazji jest jednak dość skomplikowana.

Co to jest apostazja? To porzucenie wiary religijnej lub religii. W pierwotnym znaczeniu – całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej; termin został również adaptowany do ogólnych pojęć religioznawczych oraz wykorzystywany przez religie i wyznania niechrześcijańskie.

Apostazja. Jak wystąpić z Kościoła?

Procedurę apostazji reguluje Dekret Ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła. Jak pisze portal Bezprawnik.pl, "osoba chcąca wystąpić z Kościoła musi mieć ukończone 18 lat i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Oświadczenie woli składa się proboszczowi właściwemu dla miejsca zamieszkania osobiście, w formie pisemnej. Skutków kanonicznych nie wywiera oświadczenie złożone drogą elektroniczną, za pomocą poczty, czy przed urzędnikiem świeckim. Warto podkreślić, że warunkiem koniecznym do złożenia skutecznego oświadczenia jest także świadomość jego konsekwencji i brak jakiegokolwiek przymusu".

Oświadczenie musi mieć dane personalne osoby, która je składa, muszą się tam też znaleźć informacje dotyczące miejsca i daty chrztu. Zazwyczaj trzeba również dostarczyć świadectwo chrztu. "Koniecznym jest również pisemne wskazanie motywację wystąpienia z Kościoła. Wreszcie: odstępca musi w nim wyrazić wprost wolę dokonania aktu apostazji, opatrzoną klauzulą świadomości konsekwencji jakie ten akt za sobą pociąga", pisze Bezprawnik.pl.

Co dalej? Oświadczenie przyjmuje proboszcz i sprawdza je pod kątem wymogów formalnych. Później przeprowadza rozmowę z osobą, która chce dokonać apostazji. Chce poznać przyczyny decyzji, spróbuje zapewne przekonać również do zmiany decyzji.

Apostazja. Jakie są konsekwencje? Czy można wrócić do Kościoła?

Gdy proboszcz ma już pewność, że dana osoba chce dokonać apostazji, przesyła dokumenty do kurii, gdzie ponownie następuje weryfikacja. Jeśli apostazja zostanie zatwierdzona, osoba, która jej dokonała nie otrzyma potwierdzenia ze strony kościoła. Musi jednak liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Tracimy np. prawo do sprawowania i przyjmowania sakramentów, nie możemy być rodzicem chrzestnym lub świadkiem małżeństwa. "Nie może także piastować kościelnych urzędów, czy wykonywać zadań i posług. Nie może należeć do wszelkiej maści kościelnych organizacji i stowarzyszeń. Wreszcie: traci prawo do katolickiego pogrzebu", podaje Bezprawnik.pl. Jeśli chodzi o polskie prawo, z punktu widzenia rządu większych skutków nie ma.

Czy można wrócić do Kościoła po dokonaniu apostazji? Tak. Nie jest to decyzja bezwzględna i ostateczna. Jeśli osoba, która opuściła Kościół, zmieni zdanie i zechce do niego wrócić, może to zrobić. Musi jednak przejść szereg procedur i wykazać, dlaczego chce tego dokonać. Do duchownych należy decyzja, czy chęć powrotu jest szczera i możliwa.

Czarny Protest w Sosnowcu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki